SSK Hizmet Dökümü Nedir, Nasıl Alınır?

SSK hizmet dökümü belgesi, 4A’lı yani SSK’lı olan tüm vatandaşların e-devlet üzerinden alabileceği ve içerisinde sigortaya ait tüm bilgilerin yer aldığı bir belgedir. Pek çok kamu kurumu ve resmi kurumdan istenen bu belge ile sigortanıza ait bilgileri edinmeniz mümkündür. Bu belgeyi alabilmek için e-devlet sistemine üye olmanız gerekir. Sizlere e-devlet sistemine nasıl üye olabileceğiniz ve bu belgeyi nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

SSK hizmet dökümü belgesi nasıl alınır?

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle e-devlet sistemine ait bir şifrenizin olması gerekir. Şifreniz, T.C. kimlik numaranızda yer alan bilgilere göre verilecektir. Bu nedenle şifrenizi üçüncü kişiler ile paylaşmamanız ve düzenli olarak değiştirmeniz, güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. E-devlet şifresini birkaç farklı seçenek ile alabilirsiniz.

1.seçenek; PTT aracılığı ile şifre almaktır. Size en yakın olan PTT şubesine gideren şifrenizi bir zarf ile alabilirsiniz. Şifrenizi, isterseniz cep telefonunuza SMS atılmasını isteyerek de elde edebilirsiniz. Zarf ya da SMS ile aldığınız şifre için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Bu şifreyi yalnızca kimliğinizi götürerek, siz alabilirsiniz. E-devlet şifresi başkalarına verilmez. Ayrıca bu şifreyi alabilmeniz için 18 yaşından da büyük olmanız gerekir. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Bu bilgileri doğrulamadan sorgulama işlemlerinizi yapamazsınız. PTT şubelerinden SMS kanalı ile şifre alırsanız, cep telefonu bilgileriniz otomatik olarak doğrulanacaktır. Şifrenizi alır almaz sisteme girmeniz ve hemen değiştirmeni tavsiye edilmektedir. Almış olduğunuz bu şifreyi kaybetmeniz halinde, yeni bir şifre almak için daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

2.seçenek; mobil imza ile sisteme giriş yapmaktır. Adınıza kayıtlı olan hattınızın ait olduğu GSM şirketinizden, mobil imzanızı talep edebilirsiniz. Bu imzayı alabilmek için yine bir ücret ödemeniz ve bazı evrakları teslim etmeniz gerekir. Mobil imzanın nasıl alınacağını GSM şirketinizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Mobil imzanızı aldıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapmak için ana sayfada yer alan bilgileri doldurun ve sisteme giriş yaptıktan sonra kendi şifrenizi belirleyin.

3.seçenek; e-imza ile giriş yapmaktır. E-imza elektronik imza anlamına gelir ve internet üzerinde yer alan evrakları sanal olarak imzalamanızı sağlar. E-imza vermeye yetkili olan kuruluşlar ile iletişime geçerek gerekli evrakları teslim ettikten sonra, imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenek ile sisteme giriş yapmanızın ardından, şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

4.seçenek; T.C. kimlik kartı uygulamasıdır. Bu uygulama ile kimlik katınızı kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Nasıl giriş yapabileceğiniz ile ilgili bilgiler, e-devlet sistemi ana sayfada yer almaktadır. Bu seçenek ile sisteme giriş yapmanızın ardında şifrenizi belirleyebilirsiniz.

5.seçenek; internet bankacılığıdır. Çalışmış olduğunuz bankanın internet bankacılığında kullanmak için almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak, sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi belirleyebilirsiniz.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra karşınıza çıkan ana sayfada yer alan arama kısmına “SSK Hizmet Dökümü” yazmanız ve arama kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza, aramanızla ilgili olan linklerin listesi gelecektir. “SGK tescil ve hizmet dökümü” yazan linke tıkladıktan sonra sorgulamanız otomatik olarak gerçekleşecektir. Hizmet dökümü belgenizi bu kısımdan isterseniz bilgisayarınıza indirip kaydedebilir, isterseniz de belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

SSK hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler yer alır?

E-devlet üzerinden 4A hizmet dökümü sorgulaması yaptığınızda sın 6 aya ait olan sigorta bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Tam hizmet dökümü belgenizi görebilmek ve barkodlu çıktısını alabilmek için SGK tescil ve hizmet dökümü uygulamasına gitmeniz gerekir. Bu belgede sigorta kolunuz olan SSK primlerine ait tüm bilgiler yer almaktadır. Belgede yer alan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kimlik bilgileri
 • İşe başlangıç tarihi
 • Toplam yatırılan prim gün sayısı
 • Sigorta statüsü
 • SSK sicil numarası
 • Hangi meslekten prim yatırıldığı
 • Hangi iş yerinden prim yatırıldığı
 • Kaç gün için prim yatırıldığı
 • Çalıştığınız iş yerlerinde başlama ve işten ayrılma tarihleriniz
 • Eksik yatırılan gün sayısı
 • Yıllara göre hangi aylar için kaç gün prim yatırıldığı
 • Yatırılan primlerin toplam miktarı

SSK hizmet dökümü belgesi nerelerde kullanılır?

Bu belgenin kullanıldığı pek çok alan bulunur. SSK hizmet dökümü belgesinin borkodlu çıktısını alarak tüm kamu kurumları ve resmî kurumlarda kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden alacağınız barkodlu belge, resmî belge niteliği taşımaktadır. Bu belgeyi kullanabileceğiniz alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kredi çekebilmek için tüm kamu bankaları ve özel bankalarda
 • İş başvurularında
 • Kıdem tazminatı hesaplamasında
 • Vize alma sürecindeki başvurular sırasında
 • İkramiye hesaplamalarında
 • SGK üzerinden yapılan ne zaman emekli olurum, borç sorgulama, emekli maaşı hesaplama ve emekli maaşı sorgulama gibi uygulamalarda
 • Mahkemelerde

Sonuç;

SSK hizmet dökümü belgesi, işveren tarafından sizin adınıza ne kadar prim yatırıldığını gösteren bir belgedir. Bu belgeyi tüm kamu kurumlarında ve özel kurumlarda kullanmanız mümkündür. İşvereninizin sizin adınıza yatırdığı primlerin eksik olduğunuz düşünüyorsanız ya da tam yatıp yatmadığını kontrol etmek istiyorsanız, e-devlet üzerinden SSK hizmet dökümü belgenizi sorgulayabilirsiniz. Eksik yatırılan sigorta primleriniz için de hizmet tespit davası açabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

E-devlet işlemleri, uygulamaları, SGK ve SSK hakkında daha detaylı bilgi almak için SSK Hizmet Dökümü sitemizi ziyaret edebilir, en güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir