SSK Hizmet Dökümü ile Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplama işlemi, hemen hemen her çalışan vatandaş tarafından yapılmaktadır. Her çalışanın hayali ve isteği bir gün emekli olmaktır. Ancak 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan yeni düzenlemeler, emekli olma hayallerini bir hayli zorlaştırmıştır. Dünya ülkelerine bakıldığında en geç emeklilik Türkiye’de yaşanmaktadır. Peki ne zaman emekli olacağınızı ve hangi şartlarda emekli olacağınızı nasıl öğrenirsiniz? Bunun için e-devlet üzerinden alacağınız SSK hizmet dökümü belgesi hesaplama yapabilirsiniz. Bu belge ile hem ne zaman emekli olacağınızı hem de emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için “E-Devlet Maaş Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır? İsimli makalemizi okuyabilirsiniz.

SSK, SGK hizmet dökümü belgesi nedir, ne işe yarar?

SSK hizmet dökümü belgesi, SSK yani 4A sigorta biriminden sigortalı olan kişilerin bugüne kadar yatırdıkları toplam prim miktarını gösteren belgedir. Bu belgede, sigortalı adına yatırılan primlerin tutarı, bugüne kadar kaç gün prim yatırıldığı, primlerin hangi yıllar ve hangi aylarda yatırıldığı, primlerin hangi iş yeri tarafından yatırıldığı, primlerin hangi unvan için yatırıldığı gibi bilgiler yer alır. Bu belge aracılığı ile hem emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğini hesaplayabilir hem de ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hizmet dökümü belgesi, pek çok kamu kurumunda ve özel kurumda geçerliliği olan bir belgedir. Kredi çekeceğiniz zaman, iş başvurusu yapacağınız zaman ya da adınıza yatırılan sigorta primlerinin eksi olduğunuz düşünüyorsanız mahkemeye bildireceğiniz zaman bu belgeden faydalanabilirsiniz. Bu belgeyi almak için e-devlet sistemine üye olmanız yeterlidir. Hizmet dökümü belgesini e-devlet uygulamalarından olan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından alabilirsiniz. Bu belge 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı verilmektedir.

Emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilmek için “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum” uygulamasına giriş yapmanız gerekir. E-devlet şifrenizi PTT aracılığı ile edinebilir ya da online giriş yöntemlerinden birini deneyerek, kendiniz de belirleyebilirsiniz. Sisteme giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan arama motoruna, uygulama adını yazarak arama yapabilirsiniz. Karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri girerek sorgulayabilir ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Öncelikle bağlı olduğunuz sigorta kolunu seçmelisiniz. Ardından hizmete başlama tarihinizi yani sigortanızın ilk olarak yatırılmaya başlandığı tarihi gün, ay ve yıl şeklinde girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra “Sorgula” kısmına tıklayarak, ne zaman emekli olabileceğinizi görebilirsiniz. Size verilen bilgiler, kaç gün prim yatırmanız gerektiği ve kaç yaşına gelmeniz gerektiği hakkında olacaktır.

Emeklilik yaşı neye göre belirlenir?

Emekli olmak için gerekli şartlardan biri de yaşı tamamlamış olmazıdır. Bu yaş kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösterir. Emeklilik yaşı 2000 yılından önce işe başlayanlar, 2008 yılına kadar işe başlayanlar ve 2008 yılından sonra işe başlayanlar için de değişmektedir. Hangi tarihte işe başladığınıza ve kaç gün prim yatırdığınıza göre emekli olacağınız yaş da farklıdır. Emeklilik yaşı he üç sigorta birimi için de farklı olarak hesaplanmıştır. Yalnızca engelli emekliliğinde yaş sınırı yoktur. Engelliler için emeklilik şartları 10 yıl çalışmış olmak ve 1800 gün prim ödemiş olmaktır.

Ülkemizde daha önceki sistemde uygulana emeklilik yaşı kadınlarda 38 erkeklerde ise 43’tür. Bu yaş sınırı 8 Eylül 1999 tarihine kadar geçerli olabilmiştir. Bu dönemden sonra yeni kanunlar getirilmiş ve emeklilik yaşı yukarılara çekilmiştir. Bunun nedeni hem devlet üzerindeki emekli maaşı yükünü azaltmak hem de vatandaşların genç yaşta emekli olmalarına engel olmaktır. Yeni düzenlemelere bakıldığında 1 Ocak 2048 tarihi için yen emeklik yaşı hem kadınlar hem de erkeklerde 65 olarak uygulanacaktır. Kaç yaşında emekli olacağınızı öğrenmek için e-devlet hesaplama sistemini kullanabilirsiniz.

Emekli olmak için gereken prim gün sayısı nedir?

Prim gün sayısı, emekli olmak için toplamda yatırılması gereken prim gün sayısını ifade eder. Bir iş yerinde çalışıyorsanız, bir ay için adınıza yatırılan prim gün sayısı 30’dur. SGK tarafından bir yıl, 360 gün olarak hesaplanır bu da bir tam yılda adınıza en fazla 360 gün prim ödenebileceği anlamına gelir. Prim ödeme gün sayısı her sigorta birimi için farklıdır. Özel durumlarda emeklilik için de farklılık gösterir.

SSK için 7200 gün, BAĞ-KUR için 9000 gün prim yatırılması gerekir. Ancak kısmi emeklilik yani erken emeklikte 2000 yılından önce işe başlayanlar 3600 gün, 2000-2008 yılları arasında işe başlayanlar 4500 gün, 2008 yılından sonra işe başlayanlar ise 5400 gün prim ödeyerek erken emekli olabilir.

Erken emeklilik şartları ve normal olarak ne zaman emekli olabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiyi, yine e-devlet sistemi üzerinde yapacağınız emeklilik hesaplama işleminden öğrenebilirsiniz.

Sonuç;

Görüldüğü gibi emeklilik hesaplama işlemleri, her sigorta birimi için farklılık gösterir. Bir kimsenin emekli olabilmesi için gereken yaşı tamamlamış olması, gerekli prim sayısını doldurmuş olması ve gerekli hizmet süresini tamamlamış olması gerekir. İşe başlama tarihinize ve bağlı olduğunuz sigorta birimine göre, emeklilik şartları farklılık gösterecektir.

Emeklilik şartları 2000 yılından önce işe başlayanlar, 2000-2008 yılları arasında işe başlayanlar ve 2008 yılından sonra işe başlayanlar için de farklıdır ayrıca erkekler ve kadınlar için emekli olma yaşı da farklılık gösterir. Ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilmek için bütün bu verileri bilmenize gerek yoktur. E-devlet sistemini kullanarak ya da SGK’nın internet sitesinde yer alan hesaplama aracını kullanarak ne zaman emekli olabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama için SGK, SSK hizmet dökümü belgenizi almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir