SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK, tüm sigortaların tek çatı altında tutulduğu ve emeklilik işlemlerinin yapıldığı bir birimdir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı 2008 yılında SGK adı altında birleştirilmiştir. Bu üç sigorta biriminin emekliliğe dair tüm işlemleri de SGK tarafından takip edilmektedir. Bir kimsenin emekli olabilmesi için belirli bir yaşa gelmiş olması, belirli bir süre kadar çalışmış olması ve belirlenen gün sayısı kadar prim ödemiş olması gerekir. Görüldüğü gibi emekli olmanın en temel şartlarından biri de prim ödemesidir. Gerekli gün sayısı kadar prim ödemeyen kişiler, emekli olmaya hak kazanamazlar. Emekli olmak için ne kadar prim yatırmanız gerektiğini ise SGK prim borcu sorgulama işlemleri ile öğrenebilirsiniz. Emekli olmak için ne kadar prim ödemeniz gerekir, prim ödemesi nasıl yapılır ve prim borçları nasıl sorgulanır gibi sorularınızın cevaplarınız bu yazımızda detaylı olarak aktaracağız.

SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır?

İşveren tarafından işçiye ücret dışında ödenen ek ödemeye prim adı verilir. Her sigortalı işe başlama tarihine göre belirlenmiş olan prim gün sayısı kadar primi yatırdıktan sonra emekli olabilir. Çalışmak istemeyen kişiler, primlerini isteğe bağlı sigortalı olarak da yatırabilirler. Yatırılan bu primlerin ne kadar odluğunu ve emekli olmak için ne kadar borcunuz kaldığını sorgulayabilmek için e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu sisteme giriş yapmak için öncelikle bir şifre edinmeniz gerekir. Bu şifreyi isterseniz PTT şubelerinden ücret karşılığında alabilir isterseniz de e-devlet sitesi üzerinde yer alan mobil imza, e-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. PTT aracılığı ile şifre alırken de şifrenizi bir zarf ile alabilir ya da şifrenizin SMS ile cep telefonunuza gelmesini isteyebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sorgulama işlemleriniz yapabilmeniz ve sistemi kullanabilmeniz için e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Doğrulama işlemleri için otomatik olarak ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada yer alan adımları takip ederek doğrulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve sorgulama işlemleriniz anında yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden 4A ve 4B için prim borcu sorgulama işlemlerini farklı linklerle yapabilirsiniz.

4A için SGK prim borcu sorgulama;

4A yani SSK için prim borcu sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabileceğinizden bahsetmiştik. Şifrenizi alıp sisteme giriş yaptıktan sora karşınıza çıkan arama motoru sayfasına “Web Tahsilat” yazmanız gerekir. İlgili linke tıkladıktan sonra sorgulama yapabileceğiniz ekran karşınıza gelecektir. Ekranda yer alan bilgileri doldurduktan sonra hemen sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • Adınız ve soyadınız ekrana otomatik olarak gelecektir.
 • Hemen altında yer alan sorgu türü kısmına 4A işveren tahsilatlarını seçmeniz gerekir.
 • Sorgu tipinde ise farklı seçenekler yer alır. İşveren cari dönem, işveren geçmiş dönem, işveren 6111 yapılandırma, işveren 6736 yapılandırma tahsilatları, işveren 7020 yapılandırma tahsilatları, işveren 7143 yapılandırma tahsilatları, işveren İPC tahsilatları, işveren icra dosyası tahsilatları, işveren icra taksit tahsilatları, işveren icra taksit peşinatı ve işveren toplam borç tahsilatı seçeneklerinden birini işaretlemelisiniz. Bu seçenekler hakkında bilgi sahibi değilseniz, tüm seçenekler için sorgulama yapabilirsiniz.
 • Hemen altı kısımda ise İşveren Sicil No yer alır. Bu sicil numarası sisteme otomatik olarak gelecektir. Gelen numarayı da seçtikten sonra “Sorgula” kısmına tıklayarak, sorgulamanızı hemen yapabilirsiniz.

4B için SGK prim borcu sorgulama;

BAĞ-KUR yani 4B için SGK prim borcu sorgulama işlemleri de e-devlet üzerinden yapılabilir. Yine sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna “web tahsilat” yazmanız gerekir. İlgili olan linkler ekrana listelenecektir. SGK borç sorgulama linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda yer alan bilgileri doldurmalısınız.

 • Adınız ve soyadınız otomatik olarak gelecektir.
 • Alt kısımda yer alan sorgu türü bölümüne “4B Sigortalı tahsilatları” kısmını işaretleyin.
 • Alt kısımda yer alan sorgu tipi kısmında Bağ kurla ilgili sorgulama yapabileceğiniz alanlar listelenecektir. Tahsilat tipi olarak BAĞ-KUR cari dönem, BAĞ-KUR geçmiş dönem, BAĞ-KUR SGDP, BAĞ-KUR TP ve tarım tevkifat seçeneklerinden birini işaretleyin.
 • Alt kısımda yer alan TC. Kimlik No bölümüne, otomatik olarak kimlik numaranız yazılacaktır.
 • Bu işlemlerden sonra “Borç sorgula” kısmına tıklayarak BAĞ-KUR prim borcunuzu anında öğrenebilirsiniz.

İşveren SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır?

İşverenleri ödemedikleri SGK primlerini sorgulayabilmeleri için de bir sistem geliştirilmiştir. Bu sorgulama sistemi ile işverenler ne kadar prim borcu olduklarını öğrenebilir ve anında ödeme yapabilir. Bunun için SGK’nın internet sitesine girilmesi gerekir. Bu sitede yer alan E-SGK başlığından e-borç sorgulama kısmına tıklamalısınız. Karşınıza açılan sayfada kullanıcı adı ve şifrenizin girilmesi gereken alan bulunur. Kullanıcı adı ve şifrenizi alabilmek için kurumuzun gerekli belgelerinizi tamamlamalısınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi nasıl alacağınızı ve hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiğini SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işveren şifresi bilgilerinizi girdikten sonra ekranda yer alan güvenlik anahtarı kısmında yer alan kodu ilgili alana girin ve “giriş” kısmına tıklayın. Bu sorgulama ile SGK prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilir ve belgenizin çıktısını alabilirsiniz. Buradan alacağınız belgeyi tüm kamu ve özel kurumlarda kullanabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama;

Genel sağlık sigortası, geliri belirli bir düzeyde olan ya da aylık düzenli geliri olmayan kişiler için uygulanmakta olan bir sistemdir. Genel sağlık sigortası ile sağlık alanında sunulan hizmetlerden faydalanmanız mümkündür. Genel sağlık sigortası yaptırabilmeniz için gelir testine girmeniz gerekir. Gelir testi için SGK’ya gerekli başvuruyu yaptıktan sonra genel sağlık sigortası işlemleriniz yapılacaktır. Bu sigorta için aylık gelirinizin belirli bir kısmı kadar prim ödemesi yapılmalıdır. Aylık geliri asgari brüt ücretin %10’undan az olan kişilerin primlerini ise devlet kendisi ödemektedir. Genel sağlık sigortasına ne kadar prim borcunuzun olduğunu öğrenebilmek için yine e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

GSS borcu sorgulama için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalı ve ana sayfada yer alan arama motoru kısmına SGK borç sorgulama yazmalısınız. Karşınıza çıkan linki tıklayarak ilgili sayfaya yönlenebilirsiniz. Burada yer alan bilgileri girerek sorgulamanızı kısa süre içinde yapabilirsiniz.

 • İlk olarak adınıza ve soyadınız yazılmalıdır. E-devlet sisteminde kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır.
 • Sorgu türü kısmına “diğer tahsilatlar” seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Sorgu tipi kısmında yer alan “GSS prim” ve “GSS 6824 prim tahsilatları” seçeneklerinden birini işaretleyin ve “borç sorgula” kısmına tıklayın. Bu şekilde GSS prim borcunuzun olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Emekli olmak istemeyen kişilere prim iadesi yapılır mı?

Ülkemizde 2008 yılında yapılan reform ile emekli olmak bir hayli zorlaşmıştır. Emeklilik yaşı arttırılmış ve yatırılması gereken prim gün sayısı da yükseltilmiştir. Aynı zamanda emekli maaşları için kullanılan hesaplama formülleri de değiştirilmiş ve emekli maaşı azaltılmıştır. Bu durum, pek çok çalışanın emekli olma hayallerini karartmıştır. Peki emekli olmak istemezseniz, yatırdığınız primleri alabilir misiniz?

Devlet yeni çıkarmış olduğu yasa ile emekli olmak istemeyen kişilere prim iadesi yapmaktadır. Prim ödemelerinizi alabilmek için 2 temel şartı taşıyor olmanız gerekir. Bu şartlardan birincisi herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olmanızdır. Çalışmıyorsanız ve emekli olmak da istemiyorsanız, prim iadesi için ilk şartı tamamladınız demektir. Bunun için SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı adına kesinlikle prim ödemesi yapılmaması gerekir.

Prim iadesi için ikinci şart ise emeklilik için gerekli olan üç koşuldan ikisini yerine getirmiş olmanızdır. Bu iki koşul erkekler için 25 yılı kadınlar için 20 tamamlamış olmak ve gereken emeklilik yaşına gelmiş olmaktır. Buna göre; işe başlama tarihinize göre belirlenmiş olan emeklilik yaşını tamamlamış olmanız ve hizmet süresini tamamlamış olmanız halinde, prim iadesi alabilirsiniz.

Emekli olmak için gereken yaşa geldiyseniz ve belirtilen hizmet yılı kadar çalıştıysanız, prim borcunuzu ödeyebilmek için diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Emekli olma hayalinizden vazgeçmeden önce, devletin prim borcu ödemek için çıkarmış olduğu kolaylıklar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sizlere bunlar hakkında detaylı bilgi sunalım;

SGK prim borcu ödeme seçenekleri nelerdir;

Emekli olmak için yalnızca prim borcu ödemeniz gerekiyorsa, başka bir ifade ile emekli olmanız bir adım kalmışsa, çeşitli borçlanma seçeneklerinden birini deneyerek emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması ve doğum borçlanması gibi seçenekler, emeklilik yaşını tamamlamış, gerekli hizmet süresi kadar çalışmış ancak emekli olmak için prim eksiği olan kişiler için çıkarılmış borçlanma uygulamalarıdır. Bu borçlanmalardan birini yaparak çalışmak zorunda kalmadan eksik primlerinizi yatırabilir ve hemen emekli olabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır?

Askerlik borçlanması için yedek subay okulunda, er ve erbaş olarak askerde geçirilen süreler hesaba dahil edilmektedir. Burada iki seçeneğiniz vardır. İlk seçenek askere gitmeden önce işe başlamış olmanızdır. Eğer askere gitmeden önce başladıysanız ve askerde 2 yıl geçirdiyseniz, devlet askerde geçirdiğiniz sürelerde yatıramadığınız sigorta primleriniz için borçlanma yapma imkânı sunmaktadır. Buna göre isterseniz 2 yıl isterseniz de eksik prim gün sayınız kadar borçlanma yapabilir ve askerlik yaptığınız dönemde eksik olan primlerinizi peşin olarak yatırabilirsiniz. Bu borçlanmayı yaparken tavam fiyattan ödeme yapabilir ve emekli olduğunuzda alacağınız maaş miktarını da yükseltebilirsiniz.

Askerlik borçlanması için diğer bir seçenek ise işe başlamadan askere gitmiş olmanızdır. Askerde yine 2 yılınızı geçirdiğini varsayalım. Buna göre işe başlangıç tarihiniz ne olursa olsun, askerden döndükten sonra işe başladıysanız ve askerlik borçlanması yapmak istiyorsanız, işe başlama tarihinizi 2 yıl kadar öne çekebilirsiniz. Aradaki eksik primlerinizi ise yine tavan fiyattan peşin olarak ödeyebilir ve emeklilik maaşınızı yükseltebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen 2 yıllık süre örnektir. Kanuna göre ne kadar süre askerlik yaptıysanız, o kadar süre borçlanabilirsiniz. İsterseniz bu sürenin tamamını isterseniz de emekli olmanıza yetecek kadarlık kısmını borçlanabilirsiniz. Askerlik borçlanması yapabilmek için SGK müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzun ardından ne kadar prim yatırmanız gerektiği tarafınıza hesaplanarak bildirilir. Bildirilen tutarı en geç 1 ay içinde yatırmanız gerekir. Bu süreyi geçiren kişilerin borçlanma yapabilmesi için yeniden başvuru yapması ve yeniden prim borcu hesaplatması gerekir.

Doğum borçlanması nasıl yapılır?

Doğum borçlanması, anne olan ve çocuklarına bakmak zorunda oldukları için çalışma hayatına ara veren anneler için getirilen bir kolaylıktır. Buna göre devlet, doğum yapmış olan annelerin tek çocukları 2 yıl borçlanma yapabilme hakkı tanımıştır. Bu borçlanma 3 çocuk için en fazla 6 yıl yapılabilir. Doğum borçlanmasının yapabilmesi için doğumdan sonraki iki yıl boyunca annenin adına SGK priminin yatmamış olması ve çocukların sağ olması gerekir.

Doğum borçlanması askerlikte olduğu gibi işe başlama tarihini öne çekmez. Çünkü bu borçlanmayı yapabilmesi için annenin doğumdan önce sigortalı olması şartı aranır. Sigortalı olmayan anneler için doğum borçlanması yapılamaz.

Doğum borçlanması ile 6 yıllık prim borcunuzu peşin olarak ödeyebilir ve çalışmak zorunda kalmadan emekli olabilirsiniz. Bu borçlanmayı yaparken tavan fiyattan primlerinizi ödeyebilir ve emekli maaşınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu borçlanma için hesaplanan primleri yine 1 ay içinde yatırmış olmanız gerekir. Yatırılmaya primler için yeniden başvuru yapılmalıdır. Doğum borçlanması başvuru işlemlerinizi SGK müdürlüklerine yapmalısınız.

Yurt dışı borçlanması nasıl yapılır?

Yurt dışı borçlanması yapabilmeniz için T.C. vatandaşı olmanız ve yurt dışına çalışmak için gitmeniz gerekir. Yurt dışında çalışmak için geçirdiğiniz süreleri ve ev hamını olarak geçirdiğiniz süreleri borçlanmanız mümkündür. Devleti yurt dışında giden T.C. vatandaşlarının yatırmadıkları sigorta primleri için de borçlanma kolaylığı getirmiştir. Yurt dışında geçirdiğiniz süreleri belgeleyebiliyorsanız ve Türkiye’ye dönüş yaptıysanız, emekli olmak için eksik kalan prim gün sayısı kadar borçlanma yapabilir ve emekliliğinizi hızlandırabilirsiniz.

Yurt dışında geçirilen süreler borçlanılırken, en hanımlarının medeni durumlarına bakılmaz. Ev hanımı olarak geçirilen sürelerin tamamı borçlanma kapsamına alınır. Yurt dışında işsiz olarak geçirilen sürelerin ise tamamı için borçlanma yapılmaz. Kanuna göre yurt dışı borçlanması yapılabilmesi için sigortalı olana kadar geçen sürelerde, her dönemde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri dikkate alınır. Ancak yurt dışında çalışılan ve sigortalı olunan hizmet sürelerinin tamamı için borçlanma yapılabilir.

Yurt dışı borçlanması yapabilmeniz için yazılı istekte bulunmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvuruda bulunmanız için gereken belge ise yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesidir. Bu dilekçeyi, SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. Yurt dışı borçlanması için bir yıl 360 gün ve bir ay 30 gün olarak hesaplanmaktadır.

Yurt dışı borçlanması için belirlenene en az tutarın hesaplaması için kanunda belirtilen, günlük kazancın %32’si alınır. Burada asgari tutar ve tavan tutar olmak üzere iki farklı ödeme seçeneği sunulur. Bu seçeneklerden tavan tutarı seçerseniz, emekli maaşınızı daha yüksek alabilirsiniz.

Borçlanmaların emekli maaşına etkisi nedir?

Yukarıda bahsedilen doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve yurt dışlı borçlanması uygulamalarının emekli maaşına doğrudan etkidi vardır. Öncelikle emekli maaşı hesaplama işlemlerinden bahsedelim.

Emekli maaşı hesaplanırken işe başladığınız döneme bakılır. 1999 öncesinde işe başladıysanız yüksek, 2000-2008 arası dönemde işe başladıysanız düşük ve 2008 sonrası dönemde işe başladıysanız daha düşük emekli maaşı alırsınız. Yıllar geçtikçe emekli maaşının azalmasının nedeni ise hem aylık bağlama oranlarının düşürülmesi hem de emekli maaşı hesaplamalarında kullanılan formüllerin değişmesidir. Ancak her üç dönemde de yatırılan primler, emekli maaşının miktarını etkiler.

Emekli olmak için borçlanma yapmayı tercih ediyorsanız, 1999 öncesi dönem için borçlanma yaparak emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz. Diğer dönemler için de yüksekten yani tavan fiyattan ödeme yaprak, yine emekli maaşınızı yükseltmeniz mümkündür.

Sonuç;

SGK prim borcu sorgulama işlemleri hem işverenler hem de çalışanlar için yapılabilir. Bu sorgulama işlemleri ile ne kadar prim borcunuzun olduğunu öğrenebilir ve emekli olma planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Prim borcunuzun miktarı fazlaysa ve emekli olmak istemiyorsanız, yaş ve hizmet süresi şartlarını da yerine getirerek prim iadesi alabilirsiniz.

SGK prim borcu sorgulama işlemleri 4A, 4B ve GSS ve işveren için yapılabilir. Bunların dışında, SGK’ya olan diğer tüm borçlar da e-devlet sisteminden sorgulanabilir. Bu sorgulamaları yapabilmek için e-devlet sisteminden “web tahsilat” kısmına giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Bu borçlanma sorgulamasını yaparak ne kadar prim borcunuz olduğunu öğrenebilir ve bu borçlarınızı askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanması seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir