Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli ve bakıma muhtaç kişilerin almış oldukları maaş tutarı artık e-devlet üzerinden sorgulanabilir. E-devlet en gelişmiş platformlardan biridir ve devletten aldığınız her maaşı sorgulayabilme olanağı sunar. Engelli maaşı alan vatandaşlar da e-devlet üzerinden maaşlarını sorgulayabilir ve maaşlarına ne kadar zam yapıldığı, maaşlarından ne kadar kesinti olduğu gibi bilgileri kolaylıkla öğrenebilirler.  Sizlere engelli maaşı sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet üzerinden engelli maaşı sorgulama işlemleri;

Resmi işlemlerin büyük bir kısmının yapılabildiği e-devlet, engelli vatandaşlar için de kolaylık sağlar. Resmî kurumlara giderek zaman kaybının önlenebildiği bu sorgulama işlemini dakikalar içinde yapmanız mümkündür. Bu işlem için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi size en yakın olan PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için isterseniz zarf seçeneğini kullanabilir isterseniz de şifrenizin cep telefonunuza SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Güvenliğiniz açısından aldığınız şifreyi kimseyle paylaşmamanız ve hemen değiştirmeniz gerekir.

E-devlet girişi için gerekli olan şifreyi, online giriş yöntemlerinden birini deneyerek kendiniz de belirleyebilirsiniz. Şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Bu bilgileri doğrulamadan sorgulama işlemi yapamazsınız.

Doğrulama işleminin ardından karşınıza çıkan ana sayfaya “engelli maaş sorgulama” yazabilirsiniz. Hemen alt kısımda “aile bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama” linki yer alacaktır. Bu linke tıklayarak sorgulamanızı anında yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş için kullandığınız bilgiler sayesinde, sorgulama işlemini otomatik olarak yapılır. Bu sorgulamanın ardından maaş bilgilerinizin olduğu sayfaya yönlendirilirsiniz ve almış olduğunuz maaş, ekranda görünür.

Kimler engelli maaşı alabilir?

  • Engelli maaşı alabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. 18 yalın altında olan kişilerin maaşları, ailelerine gönderilir.
  • Bu maaşın alınabilmesi için en az %40 ve üzerinde engelli raporunun bulunması gerekir. Engelli maaşının miktarı, engellilik derecesine göre farklılık gösterir.
  • Engelli maaşının ödenebilmesi için tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık kurulu raporu gereklidir.

Çalışan kişiler engeli aylığı alabilir mi?

Kanuna göre çalışan kişilere engelli aylığı bağlanmaz. Engelli aylığının bağlanabilmesi için kişilerin çalışmıyor olması, SGK tarafından gelir ya da maaş almıyor olması gerekir. Bu durumda nafaka bağlanmış olan ya da dul ve yetim aylığı alan engelliler de engelli maaşı alamazlar.

Engelli maaşı için gelir sınırı var mıdır?

Engelli aylığının bağlanabilmesi için gelir şartı da aranmaktadır. Kanuna göre bir kimsenin engelli aylığı alabilmesi için aylık gelirinin asgari brüt ücretin üçte birini aşmaması gerekir. Bu rakam 2018 yılı için 483,63 TL olarak belirlenmiştir. Diğer şartları taşıyan ve engelli aylığına başvuru yapan kişilerin, hane gelirlerine bakılır. Hane içine giren aylık gelirin yani aynı evde yaşayan diğer kişilerden gelen toplam gelirin de asgari brüt ücretin üçte birini aşmaması gerekir.

Engelli aylığı 2018 yılı için ne kadardır?

Engelli aylığının miktarı, engellilik oranına göre değişiklik gösterir. %40 ve %69 arası engelli olan kişiler için ve %70 ve üzerin engelli olan kişiler için 2018 yılında farklı aylık miktarları belirlenmiştir. Buna göre %40 ile %69 arası engelli olan kişilerin engelli aylığı 1197,44 liradır. %70 ve üzerinde engelli olan kişiler için bağlanan aylık miktarı ise 1796,17 liradır. Bu rakam her yıl değişmektedir. Engelli maaşınıza ne kadar zam yapıldığını öğrenmek için e-devlet üzerinden engelli maaşı sorgulama yapabilirsiniz.

Engelli maaşı alabilmek için nereye başvurmak gerekir?

Engelli maaşının alınabilmesi için bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Bu başvurunun ardından bakanlık tarafından yetkili olan bir hastaneye sevk edilirsiniz. Bu hastaneden alacağınız sağlık kurulu raporunda en az %40 engelli yazması halinde başvurunuz kabul edilir ve gelir testi yapılır. Yapılan gelir testinin ardından hane gelirinizin asgari brüt ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilirse, engelli maaşınız hemen bağlanır. Bakanlığın göndermiş olduğu hastaneden alacağınız sağlık kurulu raporu için ücret alınmaz.

Engelli maaşı için başvurular, en geç 1 ay içinde tamamlanır. Başvurunun yapılabilmesi için vatandaşların 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olmaması gerekir. 65 yaşından büyük olan kişilerin bu maaşı alabilmesi için de engellilik oranının en az %70 olması istenir.

Sonuç;

Engelli maaşı, aylık belirli bir geliri olmayan ve en az %40 engelli olan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen aylıktır. Bu aylığı alabilmeniz için en az 18 yaşında ve en fazla 65 yaşında olmanız gerekir. 18 yaşın altındakilere verilen engelli aylığı, ailelerine aktarılır. 65 yaşında üzerinde engelli aylığının verilebilmesi için de engellilik oranının en az %70 olması gerekir.

Engellilik oranının ne kadar olduğunun ölçülmesi için bakanlığı sevk ettiği hastaneye gitmeniz gerekir. Başvurunuzun ardından bakanlık, kendi belirlemiş olduğu bir hastaneye vatandaşları yönlendirerek, sahte rapor alınmasının önüne geçmektedir. Alınacak raporda %40 ile %69 arasında engellilik varsa 2018 yılı için 1197 lira, alınacak raporda %70 ve üzerinde engellilik yazıyorsa 2018 yılı için 1796 lira engelli aylığı ödemesi yapılır. Ancak bu ödemenin yapılabilmesi için aylık gelirinizin asgari brüt ücretin üçte birinden az olması da gerekir.

Engelli maaşınızın yeni yılda ne kadar olduğunu, maaşınıza ne kadar zam yapıldığını, maaşınızdan ne kadar kesinti yapıldığını öğrenmek isterseniz, e-devlet üzerinden engelli maaşı sorgulama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir