E-devlet SGK, 4A Emekli Aylığı Hizmetleri Nelerdir?

E-devlet, pek çok işlemin yapılabildiği ve kullanımı son derece basit olan bir sitemdir. Bu sistemi kullanabilmek için tabletinizi, telefonlarınızı ya da bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Tablet ya da telefondan kullanabilmek için e-devlet uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayarınızdan kullanabilmek için de Arama motoruna e-devlet yazmanız yeterlidir. Peki bu sistem üzerinden SSK emeklileri hangi hizmetleri alabilir? SSK hizmet dökümü belgesinden, emekli aylık bilgisine, maaşınızdan yapılan kesintilerden ilaç kullanım süresine kadar, 4A emekli maaşınızla ilgili pek çok sorgulamayı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sizlere bu uygulamaları nasıl kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

4A Almanya/ Bulgaristan emekli ödemeleri uygulaması;

E-devlet üzerinde yer alan bu uygulama ile SGK üzerinden almayan ve Bulgaristan’da emekli olan ve emekli maaşı alan kişiler, aldıkları emekli aylığı ile ilgili bilgileri görebilirler.

4A banka ve adres değişikliği uygulaması;

E-devlet üzerinde yer alan bu uygulama ile 4A emeklileri, sistemde mevcut olan banka ve adres bilgilerinizi görüntüleyebilirler. Eğer adres değişikliği yaptıysanız, yine buradan adresinizi güncelleyebilirsiniz. Maaşınızı alacağınız bankayı değiştirmek için önceden yapılan uygulama, bir dilekçe doldurularak SGK’ya iletilmesi şeklindeydi. Bu dilekçenin işleme alınması ise aylar sürebilirdi. Bu zaman kaybını ortadan kaldırmak için e-devlet üzerinden maaş aldığınız banka bilgilerinizi de değiştirmeniz sağlanmıştır. SGK uygulamalarında olan bu seçenek ile maaş almak istediğiniz bankayı kolayca ve saatler içinde değiştirebilirsiniz.

4A emekli aylığı kesintileri uygulaması;

SSK emeklilerinin aylıklarından hastaneye muayene oldukları için yapılan kesintiler ve diğer kesintiler artık kolayca görüntülenebilir. Bu uygulama sayesinde maaşınızdan hangi kalemler için ne kadar kesinti yapıldığını görebilirsiniz.

4A emekli aylık bilgisi uygulaması;

SSK üzerinden emekli olduysanız ve maaşınızı detaylı olarak görüntülemek isterseniz, bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde güncel emekli aylığınızı görüntüleyebilir, maaşınıza son yapılan zam hakkında bilgi alabilir ve maaşınıza ne kadar ek ödeme yansıtıldığını takip edebilirsiniz. Bir nevi maaş bordrosu niteliğinde olan bu belgenin bir çıktısını da bu ekrandan alabilirsiniz. Bankalardan kredi çekerken ya da bazı kamu kurumlarına yapacağınız başvurular için gerekli olan aylık belgenizin barkodlu çıktısını alabilir ya da belgenizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

4A emekli aylık bilgisi belge doğrulama uygulaması;

Bu uygulama sayesinde almış olduğunuz emekli aylık belgenizin doğrulamasını yapabilirsiniz. Bu doğrulama uygulamasını tüm kurumlar kullanabilmektedir. Örneğin; bankaya kredi çekmek için bu belge ile başvurduğunuzda, banka personeli tarafından bu uygulama kullanılarak belgenin doğru olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu sayede pek çok bürokratik işlem ortadan kaldırılmıştır. Bu uygulama, e-devlet sistemine giriş yapmadan da kullanılabilir.

4A emekli ödeme bilgileri uygulaması;

Sisteme giriş yaptıktan sonra emekli maaşınızın güncel tutarını, maaşınıza yapılan zamları ve maaşınızdan yapılan kesintileri tek bir uygulama üzerinden takip edebilmek için ödeme bilgileri uygulamasını kullanabilirsiniz.

4A emeklilik kaydı uygulaması;

Bu uygulama sayesinde SGK’dan 4A üzerinden gelir ya da aylık alan sigortalılar, emeklilik kayıt işlemlerini yapabilirler ve bu konula ilgili önemli bilgilere, bu uygulama aracılığı ile ulaşabilirler.

Yukarıdaki tüm uygulamalar, emekli olduktan sonra kullanabileceğini uygulamalardır. Peki 4A sigortalısı olarak emekli olmadan hangi işlemleri e-devlet üzerinden yapabileceğinizi biliyor musunuz? Sizlere bu uygulamalar hakkında da bilgi sunalım;

Ne zaman emekli olurum uygulaması;

E-devlet üzerinde SGK bölümü altında yer alan normal şartlarda ne zaman emekli olurum uygulaması sayesinde, hangi sigorta biriminden ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmek için sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra SSK hizmet dökümü belgenizde yer alan işe başlama tarihinizi öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrana işe başlama tarihinizi ve hangi sigorta koluna bağlı olduğunuzu yazdıktan sonra “sorgula” kısmına tıklatarak, emekli olacağınız şartları görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin; 3 Kasım 2008 yılında işe başlayan bir kadın SSK’lının emekli olabilmesi için 7200 gün prim ödemesi ve 58 yaşına gelmiş olması gerekir. Erken emeklilik için de 61 yaşına gelmesi ve 5400 gün prim ödemiş olması şartı aranır.

SSK hizmet dökümü belgesinin nasıl alınacağı ve bu belgenin ne işe yaradığı gibi konular hakkında detaylı bilgi edinebilmek için “SSK Hizmet Dökümü Nedir, Nasıl Alınır?” isimli makalemizi, bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

SSK hizmet dökümü belge doğrulama uygulaması;

E-devlet üzerinden almış olduğunuz barkodlu SSK hizmet dökümü belgesinin doğrulanmasını sağlayan uygulamadır. Belgeyi teslim etmiş olduğunuz özel kurum ya da kamu kurumu, sisteme giriş yapmaya gerek kalmadan, bu belgenin orijinal olup olmadığını, bu uygulama sayesinde doğrulayabilir. Belgenin üzerinde yer alan barkod numarası girildikten sonra sorgulama kısmına tıklanarak, belgenin orijinal olup olmadığı kısa süre içinde kontrol edilebilir.

Diğer 4A e-devlet uygulamaları;

4A için e-devlet üzerinden kullanabileceğiniz diğer uygulamalar ise şu şekildedir;

  • 4A iş göremezlik ödemesi görme uygulaması ile bu ödeme hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • 4A askerlik borçlanması başvurusu ile 4A’lı olarak çalışan kişiler, askerlik borçlanması yapabilirler.
  • 4A doğum borçlanması uygulaması ile 4A’lı olarak çalışan kadınlar, doğum borçlanması başvurularını yapabilirler.
  • 4A on günden az süreli ev hizmeti ev hizmeti çalışan kişi sorgulama ile 10 günden az süreli çalışanlar için yatırılmış olan sigorta primleri görüntülenebilir.
  • 4A 10 günden az süreli ev hizmetleri işveren başvuru ve sorgulama uygulaması ile evinizde çalışan 10 günden az süreli işçiler için sigorta yapabilir ve sigorta bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.
  • 4A sigortalı tescil kaydı tespiti uygulaması ile bir kişinin 4A’lı olup olmadığı kontrol edilebilir.
  • 4A sigortalının kendini bildirmesi uygulaması ile 4A sigorta başlangıç bildirimlerinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir