E-Devlet Maaş Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her çalışanın hayali bir gün emekli olmaktır ancak ülkemizde emekli olma koşulları her geçen gün zorlaşmaktadır. 2008 yılında yapılan yeni reform ile birlikte emekli maşaları da bir hayli düşmüştür. Bu nedenle emekli olacak kişiler, emekli olmadan önce ne kadar maaş alacaklarını merak etmektedir. E-devlet üzerinden emekli maaşınızla ilgili sorgulama ve hesaplama işlemlerini yapmanız mümkündür. Bunun için öncelikle e-devlet sistemine üye olmanız ardından da SSK hizmet dökümü belgesini almanız gerekir. Bu belgeyi nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinmek için “SSK Hizmet Dökümü Nedir, Nasıl Alınır?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

E-devlet şifresi alma yöntemleri;

E-devlet şifrenizi alabilmek için ilk yöntem PTT şubeleridir. Size en yakında olan PTT şubesine, kimliğinizle birlikte başvuru yaparak ve belirli bir miktar ücret ödeyerek şifrenizi zarfla ya da SMS yoluyla edinebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra sisteme giriş yapmanız ve size verilen şifreyi değiştirmeniz gerekir. Unutmayacağınız bir şifre belirledikten sonra e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulayabilir ve hemen sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-devlet şifresi alabilmeniz için ikinci yöntem ise online giriş yöntemlerinden birini seçmektir. E-imza, mobil-imza, kimlik kartı ya da internet bankacılığı gibi seçeneklerden biri ile sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak şifre belirleme sayfasına yönlendirilirsiniz. Buradan şifrenizi belirleyip yine e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulayarak, tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemini isterseniz bilgisayarınızdan isterseniz de cep telefonunuzdan 24 saat kullanabilirsiniz.

E-devlet maaş sorgulama nasıl yapılır?

SGK üzerinden almış olduğunuz emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenmek, maaşınızdan yapılan kesintileri görmek ve maaşınıza yapılan zamları takip edebilmek için geliştirilen e-devlet sorgulama uygulamasında faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmaktır. Karşınıza açılan ana sayfaya “maaş sorgulama” yazdığınızda, 4A, 4Bve 4C için farklı linkler ekrana gelecektir. Hangi sigorta birimine bağlıysanız o linki tıklayarak maaş sorgulamanızı anında yapabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda maaşınıza ne kadar zam yapıldığını, maaşınızdan hani kalemle için ne kadar kesinti yapıldığını ve net emekli maaşınızın e kadar olduğunu görebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için öncelikle SSK hizmet dökümü belgenizi almanız gerekir. BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı birimlerinden birine bağlıysanız da bu birimler ile ilgili hizmet dökümü belgenizi yine e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Maaş hesaplamanız için gerekli olan tüm bilgiler, hizmet dökümü belgenizde yer alır. Maaş hesaplama işlemlerinizi e-devlet üzerinden değil, SGK üzerinden yapabilirsiniz.

SGK’nın internet sitesine girerek hesaplama işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Buradan yapacağınız hesaplama işlemlerinde yine her sigorta bitimi için farklı hesaplama aracı bulunmaktadır. SGK’nın internet sitesine girdikten sonra 4A, 4B ya da 4C emekli maaşı hesaplama yazarak, istediğiniz hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

SSK’dan emekli olacaksanız, size verilecek olan emekli maşa miktarını hesaplamak için ekranda yer alan kimlik numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il, SSK sicil numarası ve doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekir. Ardından “sorgula” kısmına tıklayarak, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR’dan emekli olacaksanız yine SGK üzerinden hesaplama yapmanız gerekir. Bunun için kimlik numaranızı, esnaf ya da tarım kollarından prim yatırıyorsanız, prim yatırdığınız kolu ve ekranda yazan güvenlik numarasını doldurmanız gerekir. Bunların ardından “sorgula” kısmına tıklayarak, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emekli sandığından emekli olacaksanız ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı hesaplamak istiyorsanız, bunun için de SGK’nın internet sitesine gitmeniz gerekir. Burada yer alan kademe, derece, ek gösterge, tazminat göstergesi, hizmet yılı, hizmet ayı, kıdem süresi, ikramiye yılı gibi bilgileri girmeniz gerekir. Bu bilgilerin hepsine hizmet dökümü belgenizden ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi ne kadar eksiksiz girerseniz, emekli maaşınız o kadar yakın hesaplanacaktır.

SGK üzerinden yapacağınız emekli maaşı hesaplamalarında unutmamanız gereken nokta, yapılan hesaplama sonuçlarının gerçek maaşınızı yansıtmayacağıdır. Gerçek emekli maaşı hesaplanırken birçok veri kullanılır. Buradan yapacağınız hesaplama sonuçları, alacağınız emekli maaşına en yakın değeri verir ancak net maaş tutarı değildir. Bu nedenle SGK üzerinden emekli maaşı hesapladıktan sonra alacağınız belge, resmi olarak hiçbir kurumda kullanılamaz.

Ne zaman emekli olurum?

E-devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz bir başka konu da ne zaman emekli olabileceğinizdir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?” uygulamasına gitmeniz gerekir. Ana sayfada karşınıza çıkan yere bu uygulama adını yazarak, sorgulama linkine ulaşabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda yer alan sigorta kolu ve hizmete başlama tarihi bilgilerini girdikten sonra, ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yapılan sorgulama sonucunda, ne kadar süre prim yatırmanız gerektiği ve erken emeklilik için kaç yıl çalışmanız gerektiği gibi bilgiler verilecektir. Bu sorgulama sonucuna göre emeklilik planlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sonuç;

E-devlet, kamu ile ilgili pek çok işlemin yapılabildiği, Türkiye’nin en gelişmiş platformlarından biridir. Diğer ülkelerin bile sözünü ettiği ve tebrik etmekten çekinmediği e-devlet uygulaması sayesinde, kamun kurumlarında yapabileceğiniz pek çok işlemi, bu kurumlara gitmek zorunda kalmadan ve dakikalar içinde halledebilirsiniz. Bu sistem üzerinden sorgulama, doğrulama, belge alma gibi pek çok işlemi yapabilir, aynı zamanda çeşitli kurumlar ve sınavlar için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sisteminde en çok kullanılan uygulamalar ise ne zaman emekli olurum ve emekli maaşı sorgulama uygulamalarıdır. Sizler de bu uygulamaları kullanabilmek için yukarıda anlattığınız adımları takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir