E-Devlet 4B Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

4B, eski adıyla BAĞ-KUR için SGK’da kullanılan isimdir. Kendi nam ve hesabına çalışan sanatkârlar, esnaflar, zanaatkârlar ve serbest mesleğe sahip olan kişiler kendi sigortalarını yatırmak zorundadır ve bu sigortalar 4B üzerinden alınır. 4B için daha önce basamak sisteminden prim ödemesi yapılırken artık asgari brüt ücret üzerinden primler alınmaktadır. BAĞ-KUR için yatırmış olduğunuz primleri ve bu primlerin hangi dönemlere ait olduğunu görebilmenin en kolay yolu, e-devlet sisteminde sunuluyor. Artık SGK’ya dilekçe vermek yerine e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü belgenizi sorgulayabilir ve bu belgenin çıktısını alabilirsiniz. BAĞ-KUR’dan ne kadar maaş aldığınızı öğrenmek için de “E-devlet Maaş Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?” isimli makalemizi ziyaret edebilirsiniz. Sizlere BAĞ-KUR için hizmet dökümü belgesin nasıl alabileceğini açıklayalım;

SGK, BAĞ-KUR hizmet dökümü belgesi alma;

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle e-devlet sistemine üye olmanız gerekir üyelik işleminizi ise yalnızca bir şifre alarak yapabilirsiniz. E-devlet sistemi için kullanacağınız şifreyi alma yöntemleri ise şöyledir;

 1. Yöntem PTT şubeleri; bu yöntem ile size en yakın olan PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Kimliğinizi yanınızda bulundurmanız ve şahsen başvuru yapmanı, şifreyi almak için yeterli olacaktır. Şifrenizi isterseniz bir zarf ile isterseniz de cep telefonunuza SMS ile alabilirsiniz. Şifrenizi belirli bir bedel ödeyerek aldıktan sonra sisteme hemen giriş yapmanız ve şifreyi değiştirmeniz gerekir. Güvenliğiniz için değiştirdiğiniz şifreyi kimseyle paylaşmamalısınız. Sisteme giriş yapmanızın ardından e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulayarak hemen SGK hizmet dökümü belgenizi sorgulayabilirsiniz.
 2. Yöntem mobil imza; bu seçenek ile adınıza kayıtlı olan cep telefonu faturası şirketinden alacağınız mobil imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu imza için e-devlet sistemine değil yalnızca hattınızın bağlı olduğu operatör şirkete ücret ödersiniz. Bu seçenek ile sisteme giriş yaptıktan sonra hemen bilgilerini güncelleyebilir, şifrenizi oluşturabilir ve sorgulamanızı yapabilirsiniz.
 3. Yöntem internet bankacılığı; bu yöntem ile internet bankacılığını kullandığınız bankadan size verilen kullanıcı kodu ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet sisteminin giriş kısmında yer alan internet bankacılığı seçeneğini işaretleyerek daha önce almış olduğunuz kullanıcı konunu ve şifreyi girin. Ardından cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu da girerek e-devlet sistemine giriş yapın. Hemen kendinize ait bir şifre belirleyin ve sorgulama işlemlerinizi güvenle yapın.
 4. Yöntem e-imza; e-imza elektronik imza anlamındadır ve sanal ortamda belgeleri imzalayabilmeniz için geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Bu imzayı alabilmek için e-imza sertifikası vermeye yetkili olan kurumlarla görüşmeniz gerekir. E-devlet sisteminin giriş kısmında, yetkili kurumlar ve e-imza girişi hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. E-imza ile sisteme giriş yaparak yine bilgilerinizi güncelleyebilir, kendi şifrenizi oluşturabilir ve sistemi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
 5. Yöntem kimlik kartı; bu yöntem ile size verilen kimlik kartlarını kullanarak e-devlet sistemime giriş yapabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza bir kart okuyucu program kurmanız gerekir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi yine e-devlet sisteminin giriş kısmından öğrenebilirsiniz. Kimlik karınız ile sisteme giriş yaptıktan sonra hemen şifrenizi belirleyebilir ve SGK hizmet dökümü belgenizi alabilirsiniz.

E-devlet sistemine girdikten sonra karşınıza çıkan arama kısmına 4B hizmet dökümü yazdığınızda, sorgulamayı yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz. Hemen alt kısımda gördüğünüz “4B Hizmet Bilgisi” kısmına tıklayacak, hizmet dökümü belgenizi sorgulayabilirsiniz.

4B hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur?

Bu belgede hangi dönemlerde prim yatırdığını, hangi aylar için ne kadar prim yatırdığınız, sigorta sicil numaranız, basamak bilgileriniz, toplam prim ödeme gün sayınız ve hangi meslek kodundan prim ödediğiniz gibi bilgiler yer alır. Bu belgeden ödeme yapmadığınız ve borçlu olduğunuz ayları da görebilir, bu ayların primlerini yapılandırma yöntemi ile ödeyebilirsiniz.

E-devlet 4B hizmetlerinden bazıları nelerdir?

E-devlet üzerinde yalnızca 4B hizmet dökümü belgesi değil, BAĞ-KUR için pek çok hizmet de sunulmaktadır. Bu sayede BAĞ-KUR’lular da evlerinden ya da işyerlerinden, pek çok işlemi halledebilmenin kolaylığını yaşamaktadır. E-devletin BAĞ-KUR için sunduğu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 4B iş göremezlik ödemesi görme hizmeti ile BAĞ-KUR’lu olup da iş göremezlik ödemesi alanlar, aldıkları bu ödeme ile ilgili detayları görebilirler.
 • 4B iş göremezlik raporu çalışmazlık beyan işlemleri seçeneği ile çalışama durumda olan BAĞ-KUR’lular, çeşitli haklardan faydalanabilmek ve iş göremezlik ödeneği alabilmek için başvuru yapabilirler.
 • 4B yapılandırma borç bilgileri hizmeti ile yatırmamış olduğunuz zamanların prim borçlarını ödeyebilmek için daha önce yapmış olduğunuz yapılandırma bilgilerini görebilir ve bu belgenin çıktısını alabilirsiniz.
 • 4B askerlik borçlanması başvurusu hizmeti ile askerlik yapmış olduğunuz dönemler için borçlanma başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede emekli başlangıç tarihinizi öne çekebilir ya da eksik kalan primlerinizi toplu olarak yatırabilirsiniz.
 • 4B basamak bilgisi seçeneği ile hangi basamaktan ne kadar prim ödediğinizi sorgulayabilirsiniz.
 • 4B borç durumu hizmeti ile BAĞ-KUR için işe başladığınız tarihten itibaren ne kadar borcunuzun olduğunu sorgulayabilirsiniz.
 • 4B doğum borçlanması hizmeti ile daha önce Bağ kurlu olan ancak doğum yaptığı için çalışamayan kadınlar doğum borçlanması seçeneğine başvuru yapabilir ve eksik kalan primlerini toplu olarak yatırabilirler.
 • 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydı hizmeti ile isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişiler, ilk tescil kayıtlarını buradan yaptırabilirler.
 • 4B ödeme dökümü hizmeti ile BAĞ-KUR için bu zamana kadar ödediğiniz aylık prim bilgilerini görüntüleyebilir ve bu belgenin çıktısını alabilirsiniz.
 • 4B günlük kazanç beyanı girişi hizmeti ile BAĞ-KUR’u olan kişiler, günlük kazançlarını beyan ederek basamak ve prim ödeme tutarlarını belirleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir