Devletten Herkese Destek Ödemesi Var

Devlet, 2019 bütçe planını açıklamaya devam ediyor. Bu planın içinde daha önce verilen desteklerin yanında yeni destekler de verilecek. Evlenenler, ev alanlar, hasta bakanlar, yardıma muhtaç kişiler, engelliler ve daha pek çok kişi bu desteklerden yararlanabiliyor. Toplu para olarak verilen bu destekler, aylık maaş olarak da verilebiliyor. İşte 2019 yılında devam edecek olan destekler ve rakamları…

Evde bakım parası alabilirsiniz;

Bakıma muhtaç kişilerin bakımlarını üstlene kişilere ödenen bu destek, 2019 yılında da devam edecek. Çok yaşlı ya da bakıma muhtaç bir aile üyesi varsa, evde bakım alabilmeniz için öncelikle Aile Bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunun ardından evde yapılan inceleme sonrasında hastaneden alacağınız sağlık raporuna bakılır. Bu raporda “ağır engelli” yazması şartı aranır. Raporun tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekir. Evde bakım parası için aylık 1180 lira ödenecek.

Çalışan anneye de destek var;

Çalışırken anne olanlara hem doğum parası hem de süt parası olarak iki destek veriliyor. Ancak annelerin bu desteği alabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Buna göre asgari ücret alan bir anneye doğu parası olarak 4425 lira ödenir. Ek olarak ödenen süt parası ile birlikte çalışan anneler doğumdan sonra 5050 lira destek alabilir. Bu ödemeyi e-devlet üzerinden sorgulamak mümkündür.

Evlenenlere ev ve çeyiz yardımı;

Son yıllarda çıkarılan bir uygulama ile devlet, bankaya hesap açıp 3 yıl ödeme yapanlar içi yardımda bulunuyor. Bu hesabın konut hesabı olarak açılması ve son 3 yıl düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Devlet, bu şekilde yatırım yapan çiftlere bankadaki paranın %25’ine kadar yardım yapabiliyor. Bu yardımın en üst limiti ise 20.000 liraya çıkarıldı.

Ayrıca evlenen çiftler, bankada çeyiz hesabı da açtırabiliyor. Bu hesabı açtıktan sonra 3 yıl düzenli ödeyenler ve evlendikten sonra 6 ay içinde başvuru yapanlar, çeyiz yardımından da yaralanabiliyor. Çeyiz yardımında üst limit ise 7500 liradır.

Evlenen çiftler, ayrı ayrı bu desteklerden yararlanabilir. Bu sayede yeni evlenen bir çifte ev ve çeyiz yardımı olarak 55.000 lira destek ödemesi yapılmış olur. Çiftlerin bu parayı alabilmek için bankalara başvurması yeterlidir.

Çeyiz parası yardımı;

Çeyiz parası her yıl olduğu gibi 2019 yılında da verilmeye devam edecek. Bu yardım evlenme ödeneği olarak da anılmaktadır. SSK ve BAĞ-KUR çalışanı olan anne ya da babasını ölümü halinde yetim aylığı almaya hak kazanan kız çocuklarına bu ödenek verilir. Çeyiz parasını alabilmek için evlendikten sonraki 2 yıl içinde başvuru yapmak gerekir. SGK’ya yapılan başvurunun ardından 24 maaşlık tutar, evlenen kız çocuklarının hesaplarına yatırılır.

İşsiz anneler de destek alabilir;

Herhangi bir işte çalışmayan ve anne olan kadınlara da devlet tarafından destek ödemesi yapılıyor. Çocuk başına 300 liradan 600 liraya kadar yapılan bu doğum yardımı parasına bir de 149 lira süt parası ödeniyor. Bu parayı alabilmek için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanız gerekir. Çocuk yardımı için başvurularınızı Aile Bakanlığına, sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve kaymakamlık binalarının içinde yer alan sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapmanız gerekir.

680 lira aylık bağlanıyor;

Anne ya da babası olmayan yetim ve muhtaç çocuklara, %40 ve üzerinde engeli bulunan ve sosyal güvencesi olamayan engellilere ve yaşlılara, aylık 680 lira maaş bağlanıyor. Bu maaşın alınabilmesi için SGK’ya ya da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak gerekiyor. Bu kişilerin aynı zamanda tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanması sağlanıyor. Muhtaç aylığı adı verilen bu aylığın alınabilmesi için aylık gelirin olmaması ya da 592 lirayı aşmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir