4C Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

4C, eski adıyla Emekli Sandığı çalışanlarının tabi olduğu sigorta birimidir. 4C ile ilgili tüm emeklilik işlemleri SGK üzerinden yürütülmektedir. 2012 yılında kullanıma açılan e-devlet, 4C emeklileri için de pek çok hizmet sunmaktadır. E-devlet sayesinde, kamu dairelerinin önünde oluşan kuyrukların ve evrak almak ya da işlem yaptırmak için kaybedilen zamanın önüne geçilmiştir. E-devlet üzerinden verilen hizmetlerden biri de 4C hizmet dökümü belgesidir. Sizlere 4C hizmet dökümü belgesinin nasıl alınabileceği hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet üzerinden 4C hizmet dökümü alma;

E-devlet üzerinden 4C hizmet dökümü belgenizi alabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. E-devletin internet sitesine girdiğinizde karşınıza açılan sayfada yer alan T.C. kimlik numarası ve şifre bilgilerini doldurduktan sonra sisteme hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa PTT şubeleri aracılığıyla şifrenizi alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için şahsen başvuru yapmanız ve kimlik belgenizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Şifrenizi unuttuysanız, giriş ekranında yer alan “şifremi unuttum” kısmına tıklayarak, size önerilen adımları takip edebilir ve şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için cep telefonu numaranızın ya da e-posta adresinizin sisteme kayıtlı olması gerekir.

Sisteme kayıtlı bir e-posta adresiniz ya da cep telefonu bilginiz yoksa, şifrenizi tekrar PTT aracılığı ile almanız gerekir. Şifrenizi online olarak almak için de yine e-devlet giriş ekranında yer alan internet bankacılığı, mobil-imza, e-imza ve kimlik kartı uygulamalarından birini seçerek de giriş yapabilir ve kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yapmanızın ardında l-karşınıza çıkan arama kısmına 4C hizmet dökümü yazmanız gerekir. Hemen alt kısımda 4C isteğe bağlı ödeme dökümü uygulaması yer alacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra 4c hizmet dökümü belgeniz otomatik olarak sorgulanıp ekrana yansıyacaktır. Bu belgede, şimdiye kadar çalışmış olduğunuz yıllar içinde hangi derece ve kademeniz, hangi kurumdan hangi tarihlerde ne kadar sigorta primi yatırıldığı gibi bilgileri görebilirsiniz.

E-devlet üzerinden 4c için sunulan diğer hizmetler nelerdir?

E-devlet üzerinden 4C sigorta birimi için hizmet dökümü belgesinin dışında pek çok hizmet daha sunulmaktadır. Bu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 4C tescil kaydı hizmeti ile SGK’da yer alan 4C güvencenize ait kaydın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Kamu görevlilerinin hizmetlerinin ihyası hizmeti ile tasfiye olan hizmetlerin canlandırılması için başvuru yapabilirsiniz.
 • 5434 sayılı kanunun ek 71. Maddesine göre sigortalılık işlemleri hizmeti ile bu kanun dahilinde emekli sandığı ile ilginizin kurulması halinde, gerekli işlemlerin yapılması için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • 5434 sayılı kanunun 76. Maddesine göre sigortalılık işlemleri hizmeti ile görev süresi kanunla belirlenen ya da seçilen kamu görevlerine atandıktan sonra görevi biten kişiler, sigortalılık işlemleri için başvuruda bulunabilirler.
 • EGM’de çalışan kamu görevlilerinin kendi hesabına fakülte ya da yüksekokulda okudukları süreleri borçlanma başvurusu ve takibi hizmetini kullanarak, SGK’ya borçlanma başvurusu yapabilir ve bu borçlanma için işlem takibi yapabilirsiniz.
 • Hitap hizmet dökümü hizmeti ile 4C sigorta birimine ait olan hitap hizmet dökümü belgesini görüntüleyebilir bu belgenin barkodlu çıktısını alabilir ya da belgenin bir kopyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
 • Hitap belge doğrulama hizmeti ile almış olduğunuz hitap hizmet dökümü belgesinin barkod numarasını girerek, belgenin orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • 4C banka değişikliği hizmeti ile 4C’den emekli olmuş kişiler, maaş aldıkları bankayı değiştirebilirler.
 • 4C bir aylık maaş tercihi hizmeti ile 4C üzerinden emekli olmuş kişiler, almış oldukları 3 aylık maaşlarını 1 aylığa çevirebilirler.
 • 4C emekli aylık bilgisi hizmeti ile 4C’den emekli olmuş kişileri almış oldukları maaşla ilgili yapılan kesintileri, maaşlarına yapılan zamları ve ek ödeme tutarlarını görebilirler.
 • 4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri hizmeti ile 4C’den emekli olmuş kişiler ne kadar ödeme aldıklarını ve maaşlarında hangi kalemler için ne kadar kesinti yapıldığını görebilirler.
 • 4C emeklilik işlemleri evrak takibi uygulaması ile 4C’den emekli olmak için başvuruda bulunmuş olan kişileri evrak takiplerini yapabilirler.

Hizmet dökümü belgesi neden alınır?

Hizmet dökümü belgesi, hangi yıllar arasında çalıştığınız ve bu yıllar içim adınıza ne kadar sigorta primi ödendiğini gösteren, önemli bir belgedir. Özellikle emekli maaşı hesaplamalarında kullanabileceğiniz bu belge, pek çok kamu kurumdan ve özel kurumda da istenilen bir belge niteliğindedir. E-devlet üzerinden tüm sigorta birimleri için sunulan bu belgenin en büyük avantajı, adınıza yatan primlerin ne kadar olduğunu göstermesidir. Bu sayede aylık sigorta primlerini takip edebilir ve yanlışlık ya da eksiklik olması durumunda hemen müdahale ederek, hakkınızı mahkeme yoluyla arayabilirsiniz.

4C için verilen hizmet dökümü belgesinde, bu sigorta biriminde çalışan kişilerin sicil numarası, toplam kaç gün sigorta primi yatırılmış olduğu, hizmet süresi, hangi aylar için ne kadar prim ödendiği, toplam ödenen prim gün sayısı, primlerin hangi derece ve kademeden ödendiği, primlerin hangi kurumdan ödendiği gibi pek çok bilgi yer alır.

Hizmet dökümü belgenizde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız hemen hizmet tespit davası açabilir ve hakkınız olan primlerin yatırılmasını, mahkeme yoluyla sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir