Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

TC No İle SGK Hizmeti Sorgulama

Sigorta sorgulama işlemleri günümüzde artık e devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca TC no ile SGK hizmet bilgileri esgm üzerinden de alınmaktadır.

E devlet üzerinden yapılacak sorgulamalar için e devlet şifresinin olması gerekmektedir.  Bu şifre genelde PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alınmaktadır.  Kimlik doğrulama işlemi ile e devlete giriş yapılmaktadır.  Kimlik doğrulama işlemi kimlik numarası ve şifre ile yapılmaktadır.  Bu bilgiler girildikten sonra sorgula butonu tıklanarak işlem gerçekleşmektedir.  Esgm ise sorgulama için daha farklı bilgiler de istemektedir.

Kimlik numarası yanında cilt numarası ya da doğum iki gibi kimlik bilgileri de buradan yapılan sorgulamalar için  istenmektedir. Gerekli kimlik bilgileri girildikten sorgulama işlemi yapılmaktadır.Burada SSK sigorta sorgulama bölümü bulunmaktadır. Tüm bu işlemler için geçerli olan şart ise e devlet şifresinin bulunmasıdır.  E devlet şifresi farklı yollar ile temin edilmektedir.

E devlet şifresi almanın genelde kullanılan ve pek çok kişi tarafından kullanılmaya devam eden yollarından birisi PTT şubelerinden e devlet şifresinin alınmasıdır. SGK hizmeti sorgulama işlemi için herhangi bir postane şubesine başvuru yapılmaktadır. Yapılan başvuruda devlet şifresi alınmak istendiği belirtildiğinde sizden 2 lira hizmet bedeli istenecektir. Bu bedeli ödedikten sonra zarf şeklinde bir e devlet şifresini alınarak sorgulama işlemi yapılmaktadır.  E devlet şifresi temini sonrasında sadece sigorta sorgulama işlemi değil kamu kurum ve kuruluşlarına ait pek çok işlem yapılmaktadır. E devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldığı zaman burada her kurum için ayrı amblem ve başlık görülecektir.

Bu kurumlardan dilenen seçilerek istenen işlem kısa sürede gerçekleşmektedir. Diğer yerine mobil imza kullanmak isteyenler için e devlet tarafına bit ödeme yapılmamaktadır.  Yanı mobil imza için devlet herhangi bir ücret almamaktadır.  Fakat bu uygulama için GSM operatörleri her ay beli ücret almaktadır. Bu konuda güvenilir bir şifre yöntemi olan mobil imza elektronik imza görevini görmektedir  mobil imza ile e devlete giriş isr kimlik numarası bilgisini girmek, GSM numarası girmek ve GSM operatörü girmek ile sağlanmaktadır.

Elektronik imza ise ıslak imzaya eş değer nitelikte bulunan bir imza çeşididir SGK sorgulama için e devlet girişinde kullanılan u imza sanal ortamda bulunmaktadır. Fiziksel ortama aktarıldığında ise elektronik imza kimlik tespitimde dahi kullanılmaktadır.  E devlet girişinde elektronik imza şifre girişi yerine kullanılmaktadır. Böylece en güvenli şekilde sisteme giriş sağlanmaktadır. SGK kemdi sayfasından ya da e devlet üzerinden yapılan sorgulamalar için şifre gerekmektedir.  Her vatandaş kimlik numarası ve şifresi ile sorgulama yapmaktadır.  Bu bilgiler ile hizmet dökümü alınmaktadır. Böylece sigorta gün sayısı prim miktarı ya da sigorta ile ilgili herhangi bir bilgi ve belge için sorgulama yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz