Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

SSK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SSK sorgulama işlemi online olarak yapıldığı günden beri 4/a, 4/b ve 4/c hizmet dökümleri şekilde üç grupta ele alınan sigorta sahipleri kişisel kullanım koşulları dahilinde bilgilerine ulaşabilmektedirler. SSK Sorgulama işlemi nasıl yapılır? Şeklinde sorularınızın bulunduğu düşünülerek işlemler için gerekli olan koşullar hakkında bilgi verilmek üzere bu makale hazırlanmıştır.

E-devlet sistemi günümüzde birçok resmi kanallara ulaşma ve bilgi almada kullanılmakta olan online devlet hizmetlerinden bir tanesidir. SSK sorgulama sistemi günümüzde internet üzerinde SSK bilgi dokümanlarına ulaşılabilecek bir hizmet olup E-devlet hizmetleri üzerinden ve ayrıca sadece SSK sorgulama işlemleri hizmetlerini kapsayan E-SGM hizmetleri üzerinden ulaşılabilmektedir.

İnternet üzerinden sorgulama işlemlerinizi şayet E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle E-devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi ilk defa almak için internet üzerinden kolaylık bulunmamakta olup, kişilerin PTT şubelerine şifre işlemleri için başvurmaları gerekmektedir. Kısa bir süre içerisinde personel tarafından E-devlet şifreniz tarafınıza imza karşılığında teslim edilmektedir. Bunun dışında E-devlet şifresini daha önceden almış fakat şifrelerini unutmuş kişiler de E-devlet sistemi üzerinde bulunan şifremi unuttum modülünden işlem yaparak şifrelerini tekrar aktifleştirebilirler. E-devlet şifresi hakkında bilgisi olanlar E-devlet hizmetleri üzerinden SSK sorgulama işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

E-devlet şifresini bilen kişiler öncelikle açılan sistem üzerindeki TC Kimlik Numarası ve şifre girişleri akabinde sistem üzerine otomatik olarak yönlendirilmektedirler. Bu aşamadan sonra hizmetler menüsünden SSK dokümanlarına ulaşarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinde sosyal güvenlik kurumu çalışanlarının her türlü hizmet ve bilgi sorgulamaları sayesinde özetlere ulaşılabilmektedir. SSK hizmetleri kısa bir süre önce Emekli sandığı, Bağ-kur ve sak hizmetlerinin tek çatı altına toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu haline dönüştürülmüştür. Bu nedenle işlem sorgulamalarınızda aradığınız linklerde bu unsura dikkat etmelisiniz. E-devlet sistemi üzerinden bilgilere ulaşabilmek için izlemeniz gereken internet adresi ise www.türkiye.gov.tr adresidir.

E-devlet sistemi üzerinde sadece SGK ile ilgili sistemler bulunmayıp, Nüfus, Tapu, Adliye, Kredi gibi her türlü kişisel bilgiler bulunmaktadır. Sistemin sağladığı kolay kullanım sayesinde ekranda görüntülediğiniz SSK sorgulama işlemi sonuçlarını isterseniz yazdırabilme seçenekleriniz de mevcuttur.

SSK sorgulama işlemlerini nasıl yaparım? Şeklinde sorulan soruların genel olarak ilk cevabı E-devlet’ken, ayrıca bu sorunun cevabı olarak da E-SGM hizmetlerini de cevap olarak alabilirsiniz. Çünkü E-SGM hizmetleri üzerinden TC kimlik Numarası, nüfus cüzdanı cilt numarası, doğum ili bilgileriniz gibi istenilen bilgilerin girilmesi ile E-SGM hizmetlerine şifresiz olarak ulaşabilme imkânınız bulunmaktadır. E devlet şifresini bilmeyen vatandaşların SSK sorgulama işlemlerine ulaşabileceği şifresiz bir seçenek konumundadır.

E-devlet ya da ESGM hizmetleri üzerinde SSK sorgulama işlemlerinizi yaparak, ne zaman emekli olurum, SGK hizmet dökümü bilgim ne? Bağ-kur borç sorgulaması bilgilerimde neler var?, İşe giriş bilgilerimle ilgili konular nedir?, provizyon sorgumla yapmak gibi seçenekleri kullanarak kişisel bilgilerinize ulaşabilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Devlet dairelerinde SSK prim ödemeleriyle ilgili aksaklık çok fazla yaşanmamaktadır. Ancak özel sektörde çalışan kişilerin SSK prim sorgulamalarında ve prim gün sayılarında hatalar yapılabilmektedir. Bu nedenle SSS sorgulama işlemi sayesinde bu tarz konulardaki kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenerek SSK borç işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için SSK tarafından oluşturulan web tahsilât servisinin kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda sistemin işleyişi içerisindeki adımlar sayesinde de işlem basamakları dâhilinde SSK borç ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir. Web tahsilât servisi üzerinden yapılacak olan SSK borç ödeme işlemlerinde kredi kartı kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz