Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

SSK Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Ölen kişinin cenaze masraflarını karşılamak için ölenin yakınlarına yani cenaze masraflarını karşılayanlara devlet ölüm yardımı vermektedir.  Bu yardım öncelikle ölen kişinin birinci dereceden yakınlarına verilmektedir.  Fakat ölen kişinin birinci dereceden yalıları yoksa yardım ölen kişinin cenaze masraflarını karşılayan kişilere verilmektedir.  Elbette bu yardım için gerekli masrafların yapıldığına dair belgeler istenmektedir.  Özellikle iken kişinin akrabası olmayan kişiler tarafından yapılan cenaze masraflarını ispatlamak için belgeler istenmektedir.  İstenen belgeler her kişi için farklı şekillerde istenmektedir.  Cenaze masrafı için devlet tarafından ödenen para ilk olarak ölen kişinin eşine verilmektedir.  Ölen kişinin eşi yılda çocuklarına verilmektedir. Fakat ölen kişinin çocukları bulunmadığı durumlarda cenaze masrafları için verilen ölüm yardımı ölen kişinin anne ya da babasına verilmektedir. Bu sıralama daha sonra ölen kişinin kardeşleri olarak devam etmektedir.  Sin olarak ölen kişinin hiçbir yakını bulunmuyorsa ölüm yardımı cenaze masraflarını karşılayan kişiye verilmektedir.

Ülkemizde SSK Ölüm yardımı için istenen belgeler ölen kişinin yakınlarına göre değişiklik göstermektedir.  Ölen kişinin cenaze masrafları eş çocuk ya da anne baba gibi birinci derece akrabalar tarafından karşılandığına bu kişilerden istenen belgele arsında şunlar yer almaktadır.  Veraset ilanının tasdikli bir örneği bu kişilerden istenmektedir.  İlgilinin ölüm tarihi ve tüm aileyi gösterecek şekilde vukuatlı nüfus kayıt örneği de yine birinci dereceden akrabalardan istenmektedir.

Varislerin talep dilekçeleri ise ilen kişinin anne baba eş ya da çocuklarından istenen son belgedir.  Bu belgeler ile yapılan başvurular sonrasında cenaze masrafları için ölüm yardımı alınmaktadır.  Bu kişiler dışında kalan diğer kişilerden istenen belgele ise şu şekildedir.  Kıy ya da mahalle muhtarlığı tarafından onaylanan ve cenaze masraflarının kim tarafından karşılandığını gösteren bir belge, cenaze masrafları için yapılan harcamaları gösteren bir fatura eğer fatura ölen kişinin ölüm tarihini göstermiyorsa faturalar için ibraname gereklidir. Gerekli tüm belgeler hazırlanarak yapılan başvuru sonrasında cenaze yardım parası alınmaktadır.  Bu şekilde yapılan masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır.

Pek çok kişi ölüm yardımı nasıl alınır? Şeklinde soru sorarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.  Ölüm Yardımı almak isteyenler ilen kişinin birinci dereceden yakını ise ölüm yardımı almak oldukça basil şekilde gerçekleşmektedir.  Fakat ölen kişinin hiçbir yakını bulunmuyorsa ve cenaze masrafları ölen kişinin yakınları tarafından değil de başka birileri tarafından karşılamışsa bu durumda ölüm parası almak daha zor olmaktadır.  Fakat her iki şekilde de ölüm-sonrası alınmaktadır.  Devlet son yıllarda getirdiği destek yardımlarının içine bu yardımı da eklemiştir.  Yârdim Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belgeleri getiren ve cenaze masraflarını karşılayan kişiler verilmektedir. Böylece cenaze masraflarını karşıladığını ispat eden herkes gerek ilen kişinin eşi ya da çocukları gerek tanımadığı insanlar ölüm yardımı almaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz