Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

SSK Ölüm Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Sigortalı olarak bir iş yerinde farklı nedenlere bağlı olarak bireylerin yaşamlarını kaybetmesiyle sonuçlanan durumlarda bireylerin yakınına verilen ve SSK tarafından gerçekleştirilen ödemelere SSK ölüm yardımı parası denmektedir. İş kazası ya da herhangi bir sebebe bağlı olarak hayatını kaybeden kişilerin birinci derecede yakınının yararlandığı ölüm yardımı parasından kişinin yakınlarını kullanabilmesi için belli bir resmi süreci izlemesi gerekmektedir. İzlenecek olan resmi sürecin temelini SSK ölüm yardımı parası almak için gerekli evrakların hazırlanmasından oluşturmaktadır.

SSK ölüm yardımı parasından yararlanacak olan kişilerin hayatını kaybeden kişilerin yakınları,  bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikli olarak iki şart bulunmaktadır. Bunlardan birisi, iş sırasında meydana gelen kazaya bağlı ölümlerin gerçekleşmesi diğeri ise, iş kazası sonucu resmi prosedüre işlemiş olan malulen emekliye ayrılmışken yahut iş görmezlikten parası alırken hayatlarını kaybetmiş olmalarıdır. Bunun dışında çalışan kişinin hayatını kaybeden kişinin 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olan kişilerin vefat etmeleri durumunda da SSK ölüm yardımı parası yapılabilmektedir.

Sosyal sigortalar kurumu ölüm yardımı parasının ödemelerinin yapıldığı kişiler öncelikle hayatını kaybeden kişilerin anne ve babaları şayet anne ve babaları hayatlarını kaybetmiş iseler eşi, eşin sağ ya da yok olması durumda çocuklarına verilmektedir. Bunun dışında şayet kişinin saymış olduğum anne, baba, eş ve çocuk gibi yakınının bulunmaması halinde kişinin kardeşleri de sosyal sigortalar kurumu ölüm yardımı parasını alabilmektedirler. Ölen kişinin cenazesini anne, baba, eş, çocuk ve kardeşin dışında bulunan gerçek veya tüzel kişilerin kaldırması durumlarda belgelendirmenin olması karşılığında gerçek ve tüzel kişiler de yardımı alabilmektedirler.

 SSK ölüm yardımı alabilmek için gereken evrakları hazırlayabilmek için öncelikle kişinin ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçe hazırlanarak Sosyal sigortalar kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Şayet ölen kişinin ölüm kaydı nüfus müdürlüklerine yansıtılmamış dahi olsa da başvuru yapma hakkına sahip olan bireylerin bu konuda ölüm tarihini belgelendirmeleri de yeterlidir.

SSK ölüm yardımı için gerekli evrakların hazırlanması için ölüm tarihi belgelendirmesinin ardından kişiler dilekçeleri ile sosyal sigortalar kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişilerin başvuru yapmaları aşamasında bu dilekçe ile birlikte hayatını kaybeden yakınlarına ait defin ruhsatı, ölüm tutanağı ve çeşitli diğer belgeleri de ibraz etmeleri gerekmektedir. Sosyal sigortalar kurumu ölüm parası hayatını kaybeden bireylerin çalışma alanı içerisinde ya da çalışma şartlarının bulunulan merkez birimden uzak olması durumunda veya bulunduğu yerde olmuş olsa bile bu yasal süreç işletilmektedir. Bu yasal süreç içerisinde ölüm saati, ölüm tarihi, defin ruhsatı ve buna benzer nitelikteki belgelerin tamamlanmasının ardından hayatını kaybeden bireylerin ölüm yardımı alabilmeleri için belirtmiş olduğum belgelerin resmi süreçlerini izleyerek takip etmeleri gerekmektedir. Sosyal sigortalar kurumu yardımı sadece bir kere alınılan bir durumdur.

Yani bir çalışanın çalışma koşullarından kaynaklı olarak hayatını kaybetmesi durumunda, bu kişinin cenazesinin kaldırılmasına yönelik olarak çıkabilecek masraflar karşılığında belirlenmiş olan standartlar dâhilinde belgelendirme ve başvuru sürecini tamamlayan bireylere sadece bir kere verilmektedir. Bu aşamadan sonra kişinin geride kalmış olan birinci derece yakınlarının sahip olduğu yasal haklar dâhilinde yetimlik maaşı veya sağlık kapsamı gibi konular ise bir kereye mahsus olmayıp, erkek çocuklarında 22 yaşına gelene kadar, kız çocuklarında evlilikleri gerçekleşene kadar aylık rutinlerde devlet tarafından ödenmektedir. Kısacası SSK Ölüm Yardımı için gerekli olan evrak süreci işleyişinden sonra kişilerin bir kereye mahsus kullanmakta oldukları hakları bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz