Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

SGK Hizmet Borçlanması Nedir?

Borçlanma yapılacak hal ve durumlar SGK hizmet borçlanmasını oluşturmaktadır.  Fakat pek çok kişi hizmet borçlanmasının hangi koşullarda ve hangi gün sayısında gerçekleştiğini bilememektedir. Sigortalılar bazen kendi istek ve arzuları dışında sigorta sürelerinin kesilmesine şahitlik etmektedir.  Böyle durumlarda bu sürelerin priminin ödenerek sürenin sigortaya saydırmasına hizmet borçlanması denmektedir.  Aslında bu durum çalışılmayan sürelerin satın alınması anlamına gelmektedir.  Bu sürede dikkat edilmesi gereken en önemli konu prim yaptırılmayan dönemin sigorta borçlanması olarak saydırılması için bu sürede elde olmayan nedenlerden ötürü prim ödemesi yapılmaması olacaktır.

Kanunlar gereği hizmet borçlanması yapan kişiler şu şekilde belirlenmiştir.  Ücretsiz doğum iznine ayrılan analar yani analık borçlanması SGK hizmet borçlanması olarak görülmektedir. Er ya da erbaş olarak askerde bulunanlar ve bu surede prim yatıramayanlar da hizmet borçlanması hakkı kazanmaktadır.  Personel mevduatına göre aylıksız izne ayrılmış olanlar da memur ta da kamu görevlileri için geçerli bir durumdur,  hizmet borçlanması yapmaktadır.  Sigortalı olmayacak şekilde doktora öğrenimi girenler de bu süreyi hizmet borçlanması olarak saymaktadır.  Tıpta uzmanlık için yurt içinde ya da yurt dışında öğrenim girenler de hizmet borçlanması yapmaktadır.

Sigortalı olmadan avukatlık stajı yapanların normal staj süreleri de hizmet SGK hizmet borçlanması olarak görülmektedir.  Sigortalı iken herhangi bir suçtan ötürü tutuklananlar ve daha sonra bu suçtan ötürü serbest kalanlar bu süreyi hizmet borçlanması olarak saymaktadır. Kanuni olarak grevde geçen sureler ve yurt dışında geçen hizmet sureleri de hizmet borçlanması olarak sayılmaktadır. Uzman ve usta öğretici olanların eksik gün sayıları da yine hizmet borçlanması olarak sayılmaktadır.  Bu konuda daha pek çok başlık yasal olarak hizmet borçlanması kapsamına girmektedir. Hizmet borçlanmasında bulunan bunların primini isteyenler bu günler karşılığında emeklilik süresini kısaltmaktadır. Emeklilik için gün sayısına prim yatırılmadan ki günler geçerli olarak görülmemektedir. Hizmet Borçlanması için yapılan işlemler sonrasında pek çok kişi daha erken emekli olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. SGK hizmet borçlanması sayesinde geriye dönük gün sayısı emekliliği erkene dahi almaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayşe dedi ki:

    02.02.1968 doğumluyum
    01.03.1995 sigorta başlangıcım var. 1246 pirim ödemem var. 1999 da çalışırken doğum yaptım. Yani 1 doğum yaptım. Ne zaman emekli olurum. Birde doğum borçlanması yapabilirmiyim.

Yorum Yaz