Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2017

SGK Geriye Dönük Prim Ödeme Sorgulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu 2008 yılında yapılan düzenleme ile ülkemizde sigorta konusunda hizmet veren tek kurum haline gelmiştir. SGK geriye dönük prim soru ve sorgulamaları için de ülkemizde başvurulacak tek kur SGK olmaktadır.  Bu bakımdan geriye dönük prim bedir ve ne şeklide yatırılır ya da yatırılacak miktar ne kadar olur gibi soruların sorulması için SGK başvuru yapılması gerekmektedir.  Eski dönemlerde bu başvuru ve bilgi alma süreci epey zor şartlar altında gerçekleşmektedir. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ve internetin hayatımızın ger alanına hakim olmasıyla bu sistem değişmiş ve prim sorgulama işlemi dakikalar içinde gerçekleşen bir sistem haline dönmüştür. Sadece e devlet üzerinden yapılan giriş ile SGK prim sorgulama hem geriye dönük şekilde yapılmaktadır hem de halihazırda bulunan sigorta bilgilerine bu sistem üzerinden ulaşılmaktadır. Fakat geriye dönük prim konusunda pek çok kişinin kafası değişik şekillerde karışmaktadır.

Geriye dönük prim ödeme SGK içinde farklı koşullar ve şartlarlar bulunmaktadır. Geriye dönük prim sorgusu için öncelikle geriye  dönük primin ne olduğu konusunda fikir sahibi olmak gerekmektedir. Ülkemizde askere giden er ya da er başların askerlik dönemi sigortaları ödenmemektedir.  Vatani görevini yapan ve ülkemizi koruyan askerlerin sigortaları tamamen yok sayılmamaktadır. Bu dönemde askerlik yapanlar için sigorta primi yatırılmış olarak gözükmemektedir fakat prim geriye dönük şekilde ödenmektedir.  Yanı bir kişi emeklilik için gün sayısı eksik geldiğinde bu dönemi prim ödemesi ile emeklilik için kullanmaktadır.  Ya da kişi erkenden emekli olmak için bu dönemin prim ödenmesini hemen yaparak bu günleri primi ödenmiş günlere dahil etmektedir.   Devlet vatani görevini yapanlara bu şekilde kolaylık sağlamıştır. Aynı şekilde analık iznine ayrılanlar da her  çocuk için 2 yıl boyunca prim ödemesi yapma hakkı kazanmaktadır. Yurt dışında çalışanlar ve sigortasız şekilde doktora yapanlar da aynı şekilde prim borçlanması yapmaktadır.  Kişiler istediği zaman bu primlerini yatırarak sigortalı gün sayılarını artırmaktadır.

Sigortada geriye dönük prim sorgulaması yapmak isteyen pek çok kişi emekliliğini merak etmektedir. Çünkü bu günler kişinin emekliliği için kolaylıklar sağlamaktadır.  Gün sayısı yetersiz olanlar özellikle geriye dönük prim ödemesi yaparak emekli olmayı başarmaktadır.  İnsanların çalışmaya başladığı günden tek hayalleri emekli olmaktır.  Hayata dair pek çok şey emekli olunan döneme atılmaktadır.  Bu bakımdan herkes için emeklilik önemli bir konudur.  Bu konu geriye dönük prim ödemesi sorgusu ile insanlara farklı şekilde emeklilik hayali kurmaktadır.  Sistem üzerinden yapılan geriye dönük sigorta primi ödemesi ile pek çok kişi hayatını kurduğu emekliliği yaşamaktadır. Böylece ülkemizde yasal olarak yürürlükte bulunan ve bu güne kadar binlerce kişinin yararlandığı geriye dönük sigorta prim sorgulaması pratik şekilde yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz