Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

SGK Doğum Parası Almak İçin Ne Yapmalı?

Doğum Parası sigortalı olarak çalışan annelere devlet tarafından  verilen parasal yardım anlamına gelmektedir.  SGK doğum parası almak isteyen anneler ilk olarak doğum yapmadan önce sigortalı şekilde çalışmalıdır.  Bu çalışma sırasında doğum iznine ayrılmadan önce ve doğum izni bitiminde annelerin sigortaları devam etmelidir. Ayrıca gerektirir süre içinde yani 32. Haftada annelerin doğum için istirahat raporu almaları gerekmektedir.  32. Haftada çalışmayı bırakmak istemeyenler ise 37. Haftaya kadar çalışmaya devam etmektedir.  Doğum izni 2 ay yani 8 hafta doğumdan önce ve 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplamda 4 aydır. Fakat doğumdan önce az izin yapmak isteyenler bu süreyi doğumdan sonraya eklemektedir. Doğumdan sonraki süre hafta daha uzatılmaktadır. Doğum parası annenin çalışmadığı süre içinde işvereni tarafından alamadığı maaşı için anneye verilen maaştır.  Bu zaman diliminde çalıştığı yerden maaşını alamayan anne maaşının 3 te ikisini Sosyal Güvenlik Kurumundan almaktadır.

Doğum Parası almak isteyen an-kerim doğumdan sonra da kesinlikle sigortalı olarak en adımdan bir süre çalışmaya devam etmesi gerekmektedir. SGK doğum parası almak için doğumdan önce alınan istirahat raporu doğum belgesi ce doğum sonrası raporlar Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir. Bu süre içinde eksik teslim edilen belgele bulunması halinde doğum parası verilmemektedir ayrıca bir annenin doğum parası almaya hak kazanmak için doğumdan önceki yıl içinde 90 günlük sigortasının bulunması da gerekmektedir.

Bu süre içinde doğum parası almak isteyenler bazı belge kendileri bizzat gerekli kurumlara teslim etmelidir.  Bazı belgele ise iş yeri tarafından verilmektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan onay ile doğum parası verilmektedir.  Doğum parası doğum izninin bitiminden sonra yaklaşık 15 gün içinde Ziraat Bankasına yatmaktadır.  Bir süre içinde bankaya yatmayan paralar için kontrol yapılması daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca doğum sonrasında süre uzaktan yani doğum öncesi istirahatini doğum sonrasına atanlar bu surenin bitimini bekleyecektir.  Doğum parası almak için izin bittikten sonra yeniden sigorta başlamalıdır.

SGK doğum parası almak isteyenler gerekli evrakları teslim etmelerinin ardından ve izin sürelerinin bitmesinin ardından takip işlemlerini e devlet üzerinden yapabilir. E devlet giriş için gerekli kimlik bilgisine ve şifre bilgisine sahip olanlar pratik bir şekilde e devlet sistemine giriş yapılmaktadır. Bu girişten sonra SGK sayfasından sigorta takibi yapılırken doğum bilgileri e bulunmaktadır. Doğum iznin e ayrıldığı süre bu süre içinde gerekli rapor teslimlerini kayda geçip geçmediği şeklindeki takipler de e devlet üzerinden yapılmaktadır.  Son olarak sistemde doğum parasının yatıp yatmadığı da görünmektedir. Yani doğum parasının yatıp yatmadığı ile ilgili kontrolü yapmak için banka şubesine kadar gitmenize gerek yoktur. Oturduğumuz yerden dahi e devlet sistemi ile takip gerçekleşmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz