Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

İş Kazalarının Bildirim Süreçleri

Günümüzde büyük çapta ya da küçük çapta olan her bir işletmeye ait olan bir duruş söz konusudur. Bu duruşun kalitesi ise işverenin çalışanlarına ait verdiği tutumlardan geçmektedir. İş yaşantısında olabildiğince çok iş kazası nedeniyle kişilerin sakatlanmalarına veya zaman mağduriyetlerine neden olabilmektedir. Günümüzde kesin olarak uygulanmakta olan eğitimlerden birisi olarak iş güvenliği eğitimlerinin verilmesinin sebebi de bir nebze olsun, işverenin çatısı altında bulunan bireyin kaza geçirmesi durumunda, olayda ilk olarak iş kazası raporu tutulmalıdır. İş kazası bildirim formaları, iş kazası bildirimi, iş kazası bildirim süresi, iş kazası bildirimi kaç günde yapılmalıdır gibi soruların cevaplarına bu ihtiyacı duyan bireylerin kolay ulaşabilmesi amacıyla hazırlanmış bir makaledir.

İş kazası, sigortalı çalışan kişinin, sigorta kapsamı içerisinde bulunduğu ortam ve sürelerde başlarına gelebilecek risk durumlarını kapsamaktadır. İş yeri kazalarında kişilerin çalışma ortamlarında fiilen görev yapmaları esastır. Bunun dışındaki gerçekleşen kazalar iş kazası niteliğinde değerlendirilmemektedir. İş kazasını bir örnekle belirtmek gerekirse bir sağlık meslek lisesi öğrencisinin staj yapmak amacıyla gitmiş olduğu bir hastane eline hasta enjeksiyonunda kullanmış olduğu iğnenin batması durumu bir iş kazası niteliğindedir. Çünkü hastada kan yolu ile bulaşabilen hastalıkların varlığı durumunda eline iğne batan çalışan kişi de aynı riskleri taşımaktadır. Burada dikkat etmenizi istediğim nokta ise öğrencinin gün içerisinde 24 saat boyunca değil sadece çalışmış olduğu 8 saat boyunca sigortalılığı söz konusu olup, iğne batma olayı gün içerisinde mesaiyi saatine denk gelirse oluşabilecek risklerden işverenin önlem alması ve iş kazası bildirimini doldurtması eşit olup, şayet öğrencinin eline enjeksiyon sonrası iğne batması olayı 8 saatlik sürenin dışında örneğin staj eğitiminden beş saat sonra gerçekleşen durumlardan sağlık eğitimi okullarının bildirilmesi gerekmekte ve bu bilgilerinde en azından 3 gün içerisinde kuruma bildirilmelidir.

Yukarıda belirtilmiş olan örnek iş kazalarının bildirimlerinin kuruma bildirilmeleri gereken bir pozisyonda olduğunu anlatabilmek üzere verilmiş olan bir örnektir. Bu kapsamda iş kazaları değerlendirildiğinde farklı iş kazası formlarının farklı bildirim süreleri de bulunmaktadır.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a bendine göre hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan (işçilerin) sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde, kazadan sonraki üç iş günü içinde işverenleri tarafından derhal, işyerinin tescilli bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) müdürlüğüne bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca ülkemiz ile Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş üstlenen işverenlerin götürdükleri Türk işçilerinin yurtdışında iş kazası geçirmeleri halinde, işvereni tarafından derhal, Kuruma ise en geç kazadan sonraki üç iş günü içerisinde bildirmeleri de gerekmektedir. Bir diğer yasa çerçevesinde 5510 sayılı Kanunun (b) bendi kapsamında, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların (Eski Bağ-Kur’lular) iş kazası geçirmeleri halinde, bir ayı geçmemek şartıyla kendisi tarafından geçirdiği iş kazasına ilişkin rahatsızlığının bildirimine engel olmadığı günden sonraki üç iş günü içinde bildirim yapılması zorunludur. Bu belirtilen bildirimlerin dışında ayrıca, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işverenler, işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile işyerinin tescilli bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devredilen bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar. (4857/77. Md.) Ayrıca 5510 sayılı Kanunun 4/a bendine göre hizmet akdiyle çalışan sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde işverenleri tarafından kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine bildirmekle sorumludur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz