Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

Gss Borcu Nasıl Silinir?

Genel sağlık sigortası kapsamında bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden kaynaklı oluşan prim borçlarının gerekli gerekçeler sunulması koşuluyla silinerek ortadan kalkmasını sağlayan işleme GSS borç silme işlemi denilmektedir. Bilindiği üzere Sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan sağlık güvencesine genel sağlık sigortası denilmektedir. Ve yaşadığımız dönemde yeni yasa taslaklarına göre herkes için zorunlu hale getirilmiş olup, bu haklardan yararlanabilmek için ise Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu bazı hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belirlenen bu hususların içerisinde bulunan en önemli unsur ise sağlık güvencesi sisteminin oluşabilmesi için prim ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede genel sağlık sigortası kapsamında bulunan her vatandaşın prim ödemelerini aylık olarak belirli oranlarda gerçekleştirmesi zorunlu olup, kişiler sağlık güvence sisteminden bu şekilde yararlanabilmektedirler. Bu sistem küçük miktarlarda prim ödemekte olan bütün vatandaşlarda dâhil olmak üzere kişilerin sağlık güvencesi altına alınmasını sağlamakta olan bir sistemdir. Bazı durumlarda vatandaşın prim ödemelerinin yapılmadığı ya da eksik yatırıldığı durumlarda bireylerin sağlık güvencesinden yararlanmalarına ilişkin bir problem oluşmazken, ödenmemiş olan primler nedeni ile vatandaş Genel Salık Sigorta Pirim borçları nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlu konuma da geçebilmektedirler. İşte bu borçlardan doğan bir GSS borç silme işlemi zorunlu hale gelmiştir. Peki, GSS Borcu Nasıl Silinir?

Gss Borcu Nasıl silinir? Şeklindeki soruların yoğunluğu nedeniyle bu makalenin yazılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Normal durumda prim ödemelerinin gerçekleşmemesi ya da eksik gerçekleşmesi nedeni ile vatandaşın bireysel olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanması söz konusudur. Sosyal Güvenlik Kurumu ise bu prim borçlarına ait farklı sistemleri içerisinde barındıran topluca bir sistemi oluşturmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu, oluşan prim borçlarına ait geçerli gerekçelerin gösterilmesi ve belgelendirilmesi ile sağlık güvencesinden kaynaklanan GSS borcu silme işlemini de gerçekleştirmektedir.

Genel Sağlık Sigortası 18 yaşına gelmiş olan her bir vatandaşın en düşün miktarlarda dahi olsa ödemekle zorunlu olduğu bir sağlık güvencesi primidir. Ödenmesi gereken prim miktarları bireysel olarak kişinin sahip olduğu gelirler kapsamında değişen oranlarda olabilmektedir.  Tüm bu zorunlulukların dışında genel sağlık sigortasından kaynaklı oluşan prim borçları özel istisnalar durumunda silinebilmektedir. GSS Borcu nasıl silinir? Gibi soruları bulunmakta olan vatandaşımız için hazırlanmış olan bu makalede bu sistem hakkındaki tüm bilgiler genel hatlarıyla anlatılmıştır. Bir vatandaşın GSS borcu silme konusunda bilmeleri gereken özel bir istisna durum bireylerin öğrenci olmalarıdır. Bu durumu belgelendirebilen kız öğrenciler SGK il Müdürlüklerine müracaat ederek üzerilerinde bulunmakta olan prim borçlarını sildirebilmektedirler. Yurtdışında ikamet etmekte olan vatandaşların bu güvenceden yararlanabilmeleri için, ikamet adreslerini yaşadıkları ülkeye taşımalarından geçmektedir. Yurtdışına taşınmış olan ikametgâh sebebiyle de GSS prim borçları silinebilmektedir.

GSS borcu nasıl silinir? Sorusuna ayrıca GSS prim borcuna itiraz hakkı nedir? Sorusunu eklediğimiz zaman GSS borcunun oluşma nedenlerinde 18 yaşını doldurmuş olmak ve kaymakamlıklarca yapılmamış olan gelir testleri nedeniyle oluşabilmektedir. GSS borçlarının silinebilmesi için borcun oluşmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması esasına dayanmaktadır. Yani 18 yaşını doldurmuş fakat halen öğrencilik vasfına sahip olan bireylerden GSS borç silme işlemi için öğrenci belgesinin talep edilmesi ve talebin sosyal güvenlik kurumuna belgelendirilmesi ile silinebilmektedir.  Sosyal güvenlik kurumuna gerekli evrak ve prosedüre uygun olarak yapılan prim ödemelerinde vatandaşın sahip olduğu itiraz hakkı bulunmaktadır. Ancak genel sağlık sigortası kapsamındaki prim borçlarından doğan faizlerin silinebilmeleri ise sadece İş Mahkemelerine geçişlerle ilgilidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz