Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2017

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Yeni yüzyılda gelişen teknoloji ile modern Türkiye için resmi işlemler çok daha basit hale geldi. Genel sağlık sigorta sorgulama işlemi de teknoloji sayesinde değişerek kolaylaşan işlemler arasında yerini aldı. Yeni teknoloji sayesinde pek çok resmi işlem elektronik ortamda kısa sürede yapılmaktadır. İnternet üzerinden genel sağlık sigorta sorgulama işlemi iki farklı metot ile yapılmaktadır. Bu metotlardan ilki e SGK sayfasından genel sağlık sigorta borcu sorgulamaktır. Sorgulanmayan ve araştırılmayan genel sağlık sigorta borcu pek çok kişi için sıkıntılı borçlar oluşturmaktadır. Bu bakımdan genel sağlık sigorta borcu sorgulamak borç konusunda bilgi sahibi olmak ya da bütün borcu yapılandırmak acısından oldukça önemlidir.

2012 yılından bu yana yürürlükte olan Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası tarafından oluşan sistemde isteğe bağlı ya da emekli sandığı ile birlikte sigortası bulunmayanların ya da SGK tarafından sigortalı olamayanların mutlaka gelir tespiti yapmaları gerekmektedir.  Genel sağlık sigortası sorgulama sonucunda ise vatandaşlar genel sağlık sigorta borcuna ulaşmaktadır.  Gelir tespiti yatırmayalar em üst şekilde genel sağlık sigortası borcuna sahip olanlar olarak bulunmaktadır. Bunlar dışında gelir tespiti yaptıran ancak gelir seviyesi SGK tarafından belirlenen ve ödeme hazine tarafından karşılanmayacak olanlar da genel sağlık sigortası için borçlu durumdadır. Genel sağlık sigortasını aylık şekilde düzenli olarak ödemedi gereken fakat bu ödemeyi aksatan ya da gerçekleştirmeyen vatandaşlar da Sosyal Sigortalar Kurumuna borçlu bulunmaktadır. Bu kapsamda bulunan herkes mutlaka genel sağlık sigortası borç sorgulaması yapmalıdır.

Internet üzerinden genel sağlık sigortası sorgulama işlemi SGK den tahsilat sayfası üzerinden yapıldığı gibi e devlet üzerinden de yapılmaktadır. E devlet üzerinden sisteme giriş yapanlar, Genel sağlık sigortası tescil kaydı ve prim borcu sorgulama bölümü üzerinden pratik şekilde sorgulama yapmaktadır.  Borç sorgulama için öncelikle sisteme giriş yapılmaktadır.  Her iki sistem için de e devlet kapısı üzerinden işlem yapılmaktadır. Sisteme giriş yapılarak internet üzerinden genel sağlık sigorta borcu sorgulama işlemi haftanın 7 günü 34 saat boyunca istenen sayıda yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz