Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2017

E Devlet Üzerinden SSK Pirimi Sorgulama

SSK sorgulamaları artık e devlet üzerinden basit şekilde yapılmaktadır. SKK prim sorgulama işlemleri için pek çok sitede bağlantı bulunmaktadır. bu bağlantılar üzerinden hiç zorlanmadan direk istediğiniz e devlet bölümüne ulaşmanız sağlanmaktadır.  Daha önceden alınan bir e devlet şifresi ve kimlik numarası sigorta primi sorgulama için yeterlidir.  Sigorta sorgulama işlemleri hem e devlet üzerinden hem de e devlet üzerinden yapılmaktadır. Fakat genelde herkes e devlet üzerinden yapılan sorgulamaları kullanmaktadır. Bu bakımdan hemen hemen herkeste e devlet sistem giriş şifresi bulunmaktadır. bu şifreye sahip olmayanlar kendileri için en yakın PTT şubesine şifre almak için başvurmaktadır. Bu başvuru sonrasında düşük bir ücret olan 2 lira karşılığında bir e devlet şifresi verilmektedir. Verilen e devlet şifresi ile sisteme girmek dakikalar içinde gerçekleşmektedir. E devlet şifresini mobil şifre olarak yani mobil imza şeklinde kullanmak isteyenler GSM operatörleri ile konuşmalıdır. Fakat bu imza için kullanıcılardan aylık düzenli para alınmaktadır.

Mobil imza yerine elektronik imza kullananlar da bulunmaktadır. fakat halk arasında genelde e devlet üzerinden prim sorgulama için normal şifre kullanılmaktadır.  İlk girişte e devlet sayfasında sizden kimlik doğrulama işlemi istenmektedir. Kimlik doğrulama işlemi TC kimlik numarası ve şifre ile yapılmaktadır. Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra buradan sorgula butonuna basmanız gerekmektedir.Bu butona basılarak işleminizi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.  e- sgm üzerinden yapılacak işlem ise yine sizden şifre isteyecektir. Fakat ilk etapta şifre yerine kimlik numaranız, cilt numaranız, doğum iliniz, kimlik bilgileriniz istenecektir.  Bu bilgileri verdiğiniz zaman ve bilgilerin doğru olduğu onaylandığı zaman sigorta sorgulama işleminiz rahatça sorgulanmaktadır. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için mutlaka bire devlet şifrenizin olması gerekmektedir.  Bu işlemler sadece dakikalar içinde sizin elinize geçecektir. Hatta sistemde yer alan hizmet seçenekleri arasında sigorta bilgilerinizi yazıcıdan almanız da sağlanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların her türlü sigorta bilgilerin yazılı olarak ya da online olarak internet üzerinden almalarını sağlamaktadır.  Bilindiği gibi yakın zamanda tüm işlemler e devlet çatısı altında toplanmıştır. Bu sayede Sosyal Güvenlik kurumu ile ilgili her işlem e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. İşçi memur ya da diğer pozisyonlarda çalışan her çalışan tüm işlemlerini bu sistem üzerinden gerçekleştirmektedir. Eskiden olduğu gibi emekli sandığı ya da bağkur veya SSK gibi bir ayrım bulunmamaktadır.  Özel sektör ya da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar her türlü SGK hizmetinden etkin bir şekilde yararlanmaktadır. Rutin olarak gerçekleştirilen sistem yenilemeleri ile e devlet kapısı tüm çalışanlara en iyi hizmeti vermektedir. Böylece sistem üzerinden sigorta bilgilerine almak isteyenler kısa sürede tüm bilgilere ulaşmaktadır. Hatta bu bilgilere ulaşım için gün sınırlaması bulunmamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz